FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Metric Socket Head Cap Screw |
| Class | Class 12.9 |
| Combined Material & Grade | Class 12.9 Steel |
| Dimensional Standards | Din 912 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 2.5 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C39-C44 |
| Head Dia. | 5.5 mm |
| Head Height | 3 mm |
| Head Type | Standard |
| Length | 45 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 12.9 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 176000 psi |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 20 mm |
| Screw Length | 45 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 176000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 20 mm |
| Thread Size | M3 x 0.5 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.28 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318156040 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0599481 F05C60B2T Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 60 Micron Rating, Seal, 3.28 Inch Height
- GRAINGER HNI50310-2500T Hex Nut, 5/16 In - 18 Thread Size, Steel, 17/64 In Ht., 1/2 In Wd., Gr. 5, Zn Plated
- APPLETON ELECTRIC EFDB110J1U1A Control Station
- PARKER 10DPS19-098 Compressed Air Filter Element, Particulate, 1 Micron, Microglass
- ADVANCE TABCO FLG-3611 Work Table, 132 X 36 Inch Size 14 Ga 304 Ss Top
- ERICKSON HSK125AKM80130M Extension, HSK MOD RED, HSK125AKM80L 125mm
- MACROMATIC LCP8C250 Level Control Relay, 2VA, Indicator Style LED, -40 to 85 Deg C
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Chemical Metering Pumps
- Concrete Miscellaneous Tool Accessories
- Table Saw Accessories
- Blind Rivets
- Sealers
- HELICOIL Spiral Flute Plug Taps, UNF, 2B
- DESTACO 2002 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- DESTACO 331-R Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL AS300H Series Channel With Holes
- NTN Insert Bearing
- HOFFMAN Lay In Wireway Galvanized Universal U Connectors
- CEMENTEX USA Feature Series, 40 Cal. Coat And Pant Kits
- REELCRAFT Base Assemblies
- SPEAKMAN SPUD Replacement Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M07000.030.0045 Metric Socket Head Cap Screw, M3x0.5 Thread Size, Cyl., 45 mm Lg., Blk Oxide
€28.27 /pack
