FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 10.9 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 80 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C32 |
| Head Height | 6.4 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 17 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 80 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 10.9 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Thread Length | 26mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 26 mm |
| Overall Length | 80 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc32 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 150800 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 26 mm |
| Thread Size | M10 x 1.5 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.73 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- ENERPAC DSX1500 Square Drive Aluminum Hydraulic Torque Wrench
- ADAPT-ALL OR-16 O-Ring for BSPP Thread 90 deg. NBR, 1 Inch Size, Nitrile
- BRASS KNUCKLE BK504-9 Glove, 15 Gauge Thickness, Polyurethane Coating, White Cuff, Red, 12 Dozen
- APOLLO VALVES 19KGGA200 ASME Sec I Steam Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Teflon Seat, 200 psig, 1-1/2 Inch Size, MNPT x FNPT
- TSUBAKI RS08-1B35FL
- MILWAUKEE 48-00-5501 Reciprocating Saw Blade, 7 Teeth Per Inch, 6 Inch Blade Length, 1 Inch Height
- WESTWARD MH4PME509G Anvil Cr Kitoptional Equipment Kit
- APPROVED VENDOR U04005.125.0350 Structural Bolt, 1 1/4 In - 7 Thread Size, Steel, 3 1/2 In Lg., Blk Oxide
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanitary Gaskets
- Aluminum Extrusions
- Vacuum Cleaner Accessory Kits
- Split Rivets
- Label Makers and Printers Lables
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Watch Your Hands Logo
- CONDOR Leather Gloves, Full Finger, Standard, Double Palm, Cowhide
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, SAE
- ANVIL AS150EH Series Channels With Elongated Holes
- QORPAK Polystyrene Jar
- LITTLE GIANT PUMPS Overhaul Kit
- WHEELER-REX Cutter Wheels
- EATON ZB5 Tags Vertically Numbered
- MERSEN FERRAZ Protistor Fuses, Size 27x60, gR, 800VAC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M04100.100.0080 Hex Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Steel, 80 mm Lg., 6.4 mm Head Ht.
€70.70 /pack
