FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C22 |
| Head Height | 5.3 mm |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 13 mm |
| Length | 90 mm |
| Material | Steel |
| Min. Thread Length | 90mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 90 mm |
| Thread Size | M8 x 1.25 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.72 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- PNEUMADYNE INC MTR-250-102 Tube Rack 10 Channels 1/4 Inch Black
- EATON E22H9X11 Pushbutton, Amber, Plastic, 120 V At 60 Hz, 110 V At 50 Hz
- SMC VALVES VQD1151W-5L Valve
- PARKER 1120-10B-GRN-100 Air Brake Tubing 5/8 Inch Outer Diameter Green
- LINCOLN ELECTRIC KP2744-030T Tapered Contact Tip, Magnum Pro 350A, 0.03 Inch, Std Duty
- SCHNEIDER ELECTRIC ZB4BA6 Non-illuminated Push Button Operator 22mm Blue
- PARKER 0.31PSR01.00 Round Air Cylinder 5/16 Inch Bore 1 Inch Stroke
- MAXCORE TE2KC6MO.75-PL Elbow, 6Mo Stainless Steel, Orbital Weld X Clamp, 3/4 Inch X 3/4 Inch Tube Od, 32 Ra
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-641
Explore More
- KEYSHAFT
- Door Stops
- Grating Clips
- Floor Boxes
- Hydronic Manometers
- Filter Heads
- OIL SAFE Storage Lids
- LUMAPRO Miniature LED Bulbs, G40 Lamp Shape
- MUELLER INDUSTRIES 88 Ductile Iron Body Butterfly Valves
- ANVIL AS150KO Series Channels With Knock Out
- DAYTON Shaft Arbors
- CONDOR Absorbent Pad
- VULCAN HART Control Panel Assembly
- GUARDAIR Disposable Plastic Bags
- MORSE CUTTING TOOLS 597 Series Carbide Burrs, Cone Shape
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M01210.080.0090 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 90mm Lg., 5.3mm Head Ht., Coarse
€53.79 /pack
