APPROVED VENDOR M01210.080.0040 Hex Cap Screw Grade 5 M8 x 1.25, 40mm Length, 100PK | AE7WER 6AV31
APPROVED VENDOR M01210.080.0040 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 40mm Lg., 5.3mm Head Ht., Coarse
Item: AE7WERModel: M01210.080.0040Cross Ref: 6AV31
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 40 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 5.3 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 40 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Min. Thread Length 40mm
Minimum Thread Length 40 mm
Overall Length 40 mm
Rockwell Hardness Hrc22
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm