APPROVED VENDOR M01200.080.0150 Hex Cap Screw M8 x 1.25, 150mm Length, 25PK | AB7BDA 22TL36
APPROVED VENDOR M01200.080.0150 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 150 mm Lg., Coarse
Item: AB7BDAModel: M01200.080.0150Cross Ref: 22TL36
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 150 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 5.3 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 150 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Min. Thread Length 28mm
Minimum Thread Length 28 mm
Overall Length 150 mm
Rockwell Hardness Hrc22
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 28 mm