APPROVED VENDOR M01070.080.0040 Hex Cap Screw M8 x 1, 40mm Length, 100PK | AB8ENT 25DJ51
APPROVED VENDOR M01070.080.0040 Hex Head Cap Screw, M8x1 Thread Size, Steel, 40mm Lg., 5.3mm Head Ht., Class 8.8
Item: AB8ENTModel: M01070.080.0040Cross Ref: 25DJ51
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 40 mm
Finish Black Oxide
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 5.3 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 13 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 40 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 40mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 40 mm
Overall Length 40 mm
Rockwell Hardness Hrc22
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm