FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 60 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C22 |
| Head Height | 5.3 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 13 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 60 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Thread Length | 22mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 22 mm |
| Overall Length | 60 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc22 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 22 mm |
| Thread Size | M8 x 1 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Fine |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.87 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Thread Style | Thread Direction | Head Type | Hardness | Thread Size | Material | Finish | Thread Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M01060.080.0040 | Partially Threaded | Right Hand | Hex | Rockwell C22 | M8 x 1 | Steel | Black Oxide | Fine | 100 | €54.41 | |
![]() |
M01060.080.0050 | Partially Threaded | Right Hand | Hex | Rockwell C22 | M8 x 1 | Steel | Black Oxide | Fine | 100 | €71.75 | |
![]() |
M01060.080.0070 | Partially Threaded | Right Hand | Hex | Rockwell C22 | M8 x 1 | Steel | Black Oxide | Fine | 100 | €89.54 | |
![]() |
M01060.080.0080 | Partially Threaded | Right Hand | Hex | Rockwell C22 | M8 x 1 | Steel | Black Oxide | Fine | 100 | €112.33 | |
![]() |
M01060.080.0090 | Partially Threaded | Right Hand | Hex | Rockwell C22 | M8 x 1 | Steel | Black Oxide | Fine | 50 | €64.01 | |
![]() |
M01070.080.0016 | Fully Threaded | Right Hand | Hex | Rockwell C22 | M8 x 1 | Steel | Black Oxide | Fine | 100 | €28.50 | |
![]() |
M01070.080.0020 | Fully Threaded | Right Hand | Hex | Rockwell C22 | M8 x 1 | Steel | Black Oxide | Fine | 100 | €32.11 |
Explore Products
- EATON GHB2045BP12 Molded Case Circuit Breaker, Type Ghb, 2-Pole, 45A, 480Y/277 Vac, 125/250 Vdc, 12
- KERN AND SOHN 316-14 Test Weight, 100 x 158mm Cylinder Dimension, 10Kg Nominal Value
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS CFAM21 Crowfoot Fitting, 1-1/2 Inch Hose Barb x 4 lug
- SMC VALVES VT307-5D1-02 Valve, 3 Port Size
- ECEF 540875 Drill, 8.75mm, Gold Black, High Speed Steel
- WINSMITH E24CSFS31240BT Gear Reducer, 56C Input Flange, 3-Piece Coupled
- WOODHEAD 1301490006 1407MB Flanged Inlet, 3 Pole/3 Wire
- MCR SAFETY 9666XXL Coated Gloves Xxl Gray Polyurethane Pr
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Motion Control Couplings
- Sign Holders
- Adhesive Tape Measures
- Brake Lines
- Door Locks
- MAYHEW TOOLS Brick Set Chisels
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU740 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Universal Plug Caps
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, Zinc Trivalent Chromium
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 13mm Tubes
- JAY R. SMITH MFG. CO Floor Drain Strainer
- KIPP K0269 Series, 5/16-18 Thread Size Adjustable Handles
- SOUTHWIRE COMPANY Alumaflex Series Underground Service Entrance Cable
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Portable Filtration Panels
- T&S Rubber Hoses With Garden Hose Inlet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M01060.080.0060 Hex Head Cap Screw, M8x1 Thread Size, Steel, 60mm Lg., 5.3mm Head Ht., Class 8.8, Blk Oxide
€140.05 /pack






