FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 25 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C22 |
| Head Height | 5.3 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 13 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 25 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Thread Length | 25mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 25 mm |
| Overall Length | 25 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc22 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 25 mm |
| Thread Size | M8 x 1.25 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.39 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- APPROVED VENDOR ZA0128-AL28 Round Standoff, 1/4 In - 20 Thread Size, Alu, 1 1/4 In Lg., 1/2 In O.D., Silver
- PROTO JSCV16 Ratcheting Combination Wrench 1/2 x #16 Spline
- TEADIT CGR100E.116.6.150 Ring Cut Gasket, Epdm, 1/16 Inch Thickness, 6 Inch Size, 150# Class
- GRAINGER 61F.5X8-72 Aluminum Plate, 6 Ft Overall Lg, 8 Inch Overall Width, 0.5 Inch ThickUnpolished
- EATON XTCR007B21D Iec Contactor, Full Voltage, Reversing, 600 VAC V Coil, 3P
- QMARK EFQ6008 Recessed Gas Wall Heaters, 6000W At 208V Wall Heater, Fan Forced
- LINN GEAR 120-2b13 Double Strand Sprocket, 6.268 Inch Pitch Diameter, 1.437 Inch Stock Bore
- GRAINGER 793LW4 Nipple, Galvanized Steel, 3/4 Inch Nominal Pipe Size, 6 Inch Overall Length
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-625
Explore More
- KEYSHAFT
- Scissor Lift Tables
- Caulk Guns
- Parallels
- Bulk Push-On Hose
- Rod Hanger Accessories
- MILLER BY HONEYWELL GlideLoc Vertical Height Access Ladder System Kits, Stainless Steel
- CHICAGO PNEUMATIC Positive Clutch & Direct Drive Screwdrivers
- DWYER INSTRUMENTS 1211 Series Slack Tube Manometers
- MUELLER INDUSTRIES 251 Iron Body Y Strainers
- GUARDAIR Inforcer Venturi Nozzles
- MARTIN SPROCKET Hanger Bearings, White Nylon
- AIRMASTER FAN Non-Oscillating 115V Industrial Air Circulators
- EUCHNER Safety Switch Controllers and Evaluation Units
- WATTS 800M4FR Series Vacuum Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M01010.080.0025 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 25mm Lg., 5.3mm Head Ht., Coarse, Class 8.8
€29.33 /pack
