FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 14 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C22 |
| Head Height | 5.3 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 13 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 14 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Thread Length | 14mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 14 mm |
| Overall Length | 14 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc22 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 14 mm |
| Thread Size | M8 x 1.25 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.99 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Thread Style | Thread Direction | Head Type | Hardness | Thread Size | Material | Finish | Thread Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M01000.080.0035 | Partially Threaded | Right Hand | Hex | Rockwell C22 | M8 x 1.25 | Steel | Black Oxide | Coarse | 100 | €57.28 | |
| M01000.080.0040 | Partially Threaded | Right Hand | Hex | Rockwell C22 | M8 x 1.25 | Steel | Black Oxide | Coarse | 100 | €65.11 | |
| M01000.080.0045 | Partially Threaded | Right Hand | Hex | Rockwell C22 | M8 x 1.25 | Steel | Black Oxide | Coarse | 100 | €66.62 | |
| M01000.080.0050 | Partially Threaded | Right Hand | Hex | Rockwell C22 | M8 x 1.25 | Steel | Black Oxide | Coarse | 100 | €48.42 | |
| M01000.080.0055 | Partially Threaded | Right Hand | Hex | Rockwell C22 | M8 x 1.25 | Steel | Black Oxide | Coarse | 100 | €42.57 | |
| M01000.080.0060 | Partially Threaded | Right Hand | Hex | Rockwell C22 | M8 x 1.25 | Steel | Black Oxide | Coarse | 100 | €59.14 | |
| M01000.080.0065 | Partially Threaded | Right Hand | Hex | Rockwell C22 | M8 x 1.25 | Steel | Black Oxide | Coarse | 100 | €44.34 |
Explore Products
- GRAINGER HF/112-36 Plate, 1020 Carbon Steel, 1 Inch Thick, 12 Inch X 36 Inch Nominal Size
- PIP 805-3672 Emergency Responder Rescue Helmets, OS, Dark Brown, Each
- ALVORD POLK 627-2-1.0000 Bridge Reamer, 1 Inch Left Hand Spiral, Taper Shank, 1 Size
- BESTCARE WHDG-6SQ Floor Drain Grate, Stainless Steel, Bronze, No Hub, 6 Inch Length
- HOFFMAN A6AXFN2 22130 Axial Fan, 230V, 6 Inch Size, 240 CFM, Lead Wires
- MORSE CUTTING TOOLS 92337 Round Carbide Drill, ‎7/16 Inch Dia., 7/16 Inch Shank, 2-1/16 Inch Flute Length
- PARKER 924452Q Buggy Filter, 3 mm
- INGERSOLL-RAND 93758-4 Packing, Yellow
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Direct Drive Exhaust Fans with Intake Guards
- Room Air Conditioner Motors
- Photoelectric Sensors
- Vacuum Pressure Switches
- Cable Cutters
- XTEND & CLIMB Platform Stepladder
- FALLTECH Belly Pads with Upper Torso Connection, Tongue
- KERN AND SOHN Wedge Tension Clamps
- PLAST-O-MATIC DPI Series Differential Pressure Indicators
- REMCO 21 Inch Floor Squeegees
- FORMSPRAG Shafts
- YOUNG BROS. STAMP WORKS Industrial Strength Number Set Stamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M01010.080.0014 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 14 mm Lg., 5.3 mm Head Ht.
€24.46 /pack

