EATON LS-S20A-LB Limit Switch, 415 VAC/240 VDC, 3/6A, Large Roller Lever Actuator, 2No Contact
Get it by Friday, Apr 10
€95.23 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Limit Switch |
| Connection | Screw Terminal |
| Contact Configuration | 2 NO, slow make break |
| Contact Rating | 6A At 240V AC, 3A At 24V DC |
| Enclosure Material | Polyamide |
| Height | 4.23" |
| Length | 1.41" |
| Max. Ac Amps | 6A |
| Max. Dc Amps | 3A |
| Max. Operating Temp. | 158°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Switch Type | Large roller lever |
| Type | LS-Titan |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 1 8/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 10.74 |
| Ship length (cm) | 3.58 |
| Ship width (cm) | 3.35 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Actuator Style | Contact Form | Ac Contact Rating | Electrical Connection | Mounting Type | Height | Operating Force | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
LS-11S-S | - | - | - | - | - | - | 4 24/25" | - | €128.02 | |
![]() |
LS-11 | - | - | - | - | - | - | 2.99" | - | €93.76 | |
![]() |
LSE-02-LA | - | - | - | - | - | - | 3.86" | - | €261.98 | |
![]() |
LS-20 | - | - | - | - | - | - | 2.99" | - | €114.12 | |
![]() |
LSE-02-RLA40R | - | - | - | - | - | - | 4.71" | - | - | RFQ
|
![]() |
LS-11-ZB | - | - | - | - | - | - | 1.18" | - | €503.05 | |
![]() |
LS4-S11-1-I-ZB | IP65 | - | 1NO/1NC | 6A @ 230V | - | Full Size DIN Rail | 1.57" | - | €759.60 |
Explore Products
- TB WOODS 2/3VP630 Narrow V-Belt, Neoprene, 3V Belt Type, 63 inch Length, 2 Ribs
- BALDOR MOTOR IDM3587T AC Inverter/Vector Duty Motor, 230/460V, 1800 RPM, 60 Hz, 2 hp, TEBC, 145TC Frame
- SMC VALVES VXP2150S-06N-4G Valve, 2 Way
- MAKITA 792728-1 Punch
- DYNABRADE 56157 Non-Vacuum, Disc Pad, 5 Inch Dia
- APPROVED VENDOR ZUSA-PU-196 Foam Sheet 60280 Poly Natural 1 1/2 x 36 x 36
- GATES 420H300 Square Tooth Timing Belt, 0.5 Inch Pitch, 84 Teeth
- ERICKSON 12SMC0188 Milling Chuck Sleeve
Explore More
- KEYSHAFT
- Centrifuge Tubes and Accessories
- Compressor Valves
- Drum Covers
- Carbon Filters
- Packing Tables
- CONDOR PU Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A5
- MUELLER INDUSTRIES 758G Ductile Iron Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square HDPE Bottles, Wide Mouth
- ANVIL 45 Deg. Elbows Short Turn
- MARTIN SPROCKET Flanged Conveyor Inlets, Fixed
- REGAL Extension Hand Taps, Plug, Chrome
- FEBCO LF622UF Series Ball Valves
- VALLEY CRAFT Drawer Kits for Cabinets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON LS-S20A-LB Limit Switch, 415 VAC/240 VDC, 3/6A, Large Roller Lever Actuator, 2No Contact
€95.23 /unit




