FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | L |
| Bushing Head Type | Headless |
| Bushing Type | Headless Liner Thin Wall |
| Concentricity Tolerance | 0.001" |
| Decimal Equivalent | 1.5 |
| Drill Bushing Wall Type | Thin Wall |
| Finish | Steel |
| Head Material | High Speed Steel |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 1 1/2" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0002" to +0.0006" |
| Material | Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. | 1 7/8" |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0019" to 0.0023" |
| Overall Length | 1 1/2" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.19 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 4.76 |
| Ship width (cm) | 4.76 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Bushing Code | Bushing Head Type | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Drill Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H136BA | #58 | H | Headed | Standard Wall | 0.042 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | #58 | €64.58 | |
| H138AA | #80 | H | Headed | Standard Wall | 0.0135 | +0.0003" to +0.0007" | 0.0012" to 0.0015" | #80 | €74.08 | |
| H138AM | #69 | H | Headed | Standard Wall | 0.0292 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | #69 | €67.94 | |
| H138AR | #65 | H | Headed | Standard Wall | 0.035 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | #65 | €67.94 | |
| H138BJ | #55 | H | Headed | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | #55 | €70.78 | |
| H138CX | - | HM | Headed | Standard Wall | 0.0965 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | - | €24.09 | |
| H14416RF | 1 13/32" | H | Headed | Standard Wall | 1.4062 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0021" to 0.0025" | 1 13/32" | €52.30 |
Explore Products
- SMC VALVES MGPM32-300AZ Compact Cylinder, 32 mm Size, Slide Bearing
- TITAN FASTENERS JJF88024
- LIFT-ALL EN120X16 Roundsling Endless 16 Feet Length 10600 Lb Capacity
- ARROW FASTENER N41 26D Deadbolt, Not Graded, Satin Chrome, Ar4, Different
- TITAN FASTENERS YYB290
- AMETEK LAMB 116344-00 AC Vacuum Motor, Thru-Flow, 1000 W, 5.7 Frame Size, 2 Stage, 220 V
- APPROVED VENDOR 1NCJ4 Compression Spring, 67.83 lbs/In Stiffness Rate, 22.09 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- BOSTON GEAR FB-811-6 Oil Impregnated Bronze Flanged Bearing
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-625
Explore More
- KEYSHAFT
- Radial Ball Bearings
- Kitchenware Tumblers Bowls and Shakers
- Hacksaw and Coping Saw Blades
- Welding Ovens
- Dry Hydrants
- CHICAGO PNEUMATIC CP7769/CP7779 Series Impact Wrenches
- JOHN GUEST Metric Stem Adapters, BSPP Thread, Acetal Black
- KEO Combined Drills And Countersinks, Bell Type, 60 Degrees Countersink Angle, Single-End Carbide
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 38 x 19 mm Size
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 3/4-12 Un
- MARTIN SPROCKET Mine Duty MXT30 Bushed Drum Pulleys, Lagged
- WEG Bearing Caps
- BOSCH High Speed Steel Extended Length Drill Bits
- QMARK Fan Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR LT12024RV Drill Bushing Type L Drill Size 1-1/2 In
€33.26 /unit
