APPROVED VENDOR JX4716 Quick Detachable Bushing, J, 4 7/16 Inch Bore Dia, 4.5 Inch Overall Length
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€436.47 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Quick Detachable Bushing |
| Bolt Circle Dia. | 6 1/4" |
| Bushing Dia. | 5.148" |
| Length Less Flange | 3 1/2" |
| Overall Dia. | 7 1/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.46 |
| Ship height (cm) | 11.68 |
| Ship length (cm) | 20.07 |
| Ship width (cm) | 19.3 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Taper | Overall Length | Flange Thickness | Bolt Circle Dia. | Flange Type | Bolt Thread Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| F 1 1/2 | - | 3/4 in./ft. | 3.625" | 13/16" | - | Split | - | - | RFQ
|
| F 1 15/16 | 1.938" | 0.75 in./ft. | 3.625" | 13/16" | 5 5/8" | Split | 3 5/8" | €434.60 | |
| F 1 3/4 | 1 3/4" | 0.75 in./ft. | 3.625" | 13/16" | 5 5/8" | Split | 3 5/8" | €473.43 | |
| F 2 1/4 | 2 1/4" | 0.75 in./ft. | 3.625" | 13/16" | 5 5/8" | Split | 3 5/8" | €473.43 | |
| F 2 5/16 | - | 3/4 in./ft. | 3.625" | 13/16" | - | Split | - | - | RFQ
|
| F 2 7/16 | - | - | - | - | - | - | - | - | RFQ
|
| F 2 7/8 | - | 3/4 in./ft. | 3.625" | 13/16" | - | Split | - | - | RFQ
|
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Baths
- Weatherproof Lampholders
- Automotive Repair
- Turntables
- Suspension Enhancements
- WHIZARD All Day Cut Resistant Sleeves
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 11 Inch, Yellow
- KRYTOX GPL 105 Series General Purpose Oil
- DESTACO 330-M Series Pull Action Latch Clamps
- JOHN GUEST Metric Union Elbows, Acetal Black
- DIXON Block And Bleed Needle Valves
- COOPER B-LINE B119 Series Six Hole Double Corner Fittings
- ALLEGRO SAFETY Nylon Capes
- SMALLEY WSM Series Stainless Steel Heavy Duty Rings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR JX4716 Quick Detachable Bushing, J, 4 7/16 Inch Bore Dia, 4.5 Inch Overall Length
€459.44 /unit

