FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 40 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C22 |
| Head Height | 7.5 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 19 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 40 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Min. Thread Length | 40mm |
| Minimum Thread Length | 40 mm |
| Overall Length | 40 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc22 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 40 mm |
| Thread Size | M12 x 1.25 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Extra Fine |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.47 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- TSUBAKI 60B23F-1L Finished Bore Sprocket, 23 Teeth, 1-3/4 Inch Bore
- STEARNS BRAKES 108716200047 Brake-Brass Pr Plwarn Sw
- COOPER ATKINS DFP450W Digital Pocket Thermometer 4-5/8 Inch Length
- BALDOR / DODGE 125531 F4B-VSC-112 Flange-Mount Bearing
- HELICOIL 8510-1 Pneumatic Power Tool Air Motor
- MAIN FILTER INC. MF0420171 SBF0161DZ25B Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 4.52 Inch Height
- BOSTON GEAR 58186 Helical Speed Reducer
- MORSE CUTTING TOOLS 57254 Cutting End Mill, 3/16 x 3/16 x 3/8 x 2 Inch Size, 2 Flute, Double End
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Label Holders
- Winch Cables
- Planer Accessories
- Jumper Cables
- Paint Booth Liners and Masking Paper
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Metric, Forged Alloy Steel, Spline Hex
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Imperial, Heat Treated Alloy Steel
- MUELLER INDUSTRIES 71 Sure Check Double Disc Check Valves
- ANVIL AS210H Series Channel With Holes
- OSG 14050 Series, Thread forming Tap
- COOPER B-LINE B172-22A Series Four Hole Splice Clevises
- LEGRIS Cross
- HONEYWELL Portable Gas Detectors
- MERIT BRASS 2048 Pipe Nipples
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR HX18120400-010P2 Hex Head Cap Screw, M12x1.25 Thread Size, Steel, 40mm Lg., 7.5mm Head Ht., Fine, Zn Plated
€18.38 /pack
