FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Quick Detachable Bushing |
| Barrel Dia. | 1.57" |
| Bushing Dia. | 1 5/8" |
| Overall Dia. | 2 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 4.06 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 7.37 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Taper | Overall Length | Flange Thickness | Bolt Circle Dia. | Flange Type | Bolt Thread Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| F 1 1/2 | - | 3/4 in./ft. | 3.625" | 13/16" | - | Split | - | - | RFQ
|
| F 1 15/16 | 1.938" | 0.75 in./ft. | 3.625" | 13/16" | 5 5/8" | Split | 3 5/8" | €434.60 | |
| F 1 3/4 | 1 3/4" | 0.75 in./ft. | 3.625" | 13/16" | 5 5/8" | Split | 3 5/8" | €473.43 | |
| F 2 1/4 | 2 1/4" | 0.75 in./ft. | 3.625" | 13/16" | 5 5/8" | Split | 3 5/8" | €473.43 | |
| F 2 5/16 | - | 3/4 in./ft. | 3.625" | 13/16" | - | Split | - | - | RFQ
|
| F 2 7/16 | - | - | - | - | - | - | - | - | RFQ
|
| F 2 7/8 | - | 3/4 in./ft. | 3.625" | 13/16" | - | Split | - | - | RFQ
|
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Limit Switch Arms and Actuators
- Portable Blowers
- Caster Sockets Brackets and Floor Locks
- Gas Heater Accessories
- Flowmeter Accessories
- HELICOIL Complete Working Gages, UNF, 3B
- MEMPHIS GLOVE Leather Drivers Work Gloves
- DESTACO 2002 Series Vertical Hold Down Clamps, U-Bar
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X750 Gas Springs
- EATON Danfoss CV1-16/CV11-16 Series Check Valves
- STAFFORD MFG Solution Series, UPS Sliding Mounts
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS Alloy Chains
- MI-T-M Hour Meters
- SLOAN Royal 142 Concealed Manual Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR HX11MM Quick Detachable Bushing, QT, 11 mm Bore Dia, 1.25 Inch Lg, 2.5 Inch Overall Dia
€31.10 /unit

