FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | H |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Press Fit |
| Concentricity Tolerance | 0.0003" |
| Decimal Equivalent | 0.2344 |
| Drill Bushing Wall Type | Thin Wall |
| Drill Size | 15/64" |
| Finish | Steel |
| Head Dia. | 9/16" |
| Head Material | High Speed Steel |
| Head Type | Yes |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 15/64" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0001" to +0.0005" |
| Material | Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. | 7/16" |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0014" to 0.0017" |
| Overall Length | 5/16" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.03 |
| Ship length (cm) | 1.43 |
| Ship width (cm) | 1.43 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Drill Size | Bushing Code | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H134BF | 3/64" | 3/64" | H | Standard Wall | 0.0469 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €57.90 | |
| H134BJ | #55 | #55 | H | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €54.68 | |
| H134BL | #54 | #54 | H | Standard Wall | 0.055 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.18 | |
| H134BP | #53 | #53 | H | Standard Wall | 0.0595 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BR | 1/16" | 1/16" | H | Standard Wall | 0.0625 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BT | #52 | #52 | H | Standard Wall | 0.0635 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 | |
| H134BY | #50 | #50 | H | Standard Wall | 0.07 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR P1012AH Drill Bushing P Drill Size # 74
- MERIT BRASS 4516-250 Nipple, Size 2-1/2 Inch
- BALDOR / DODGE 070533 F4R-S2-207LE Bearing S-2000, Bore Round, Steel, Shaft Size 2.4375 Inch
- GROVE GEAR GR8323912.20 Quill Input Hollow Bore Output Worm Gear Reducer
- 3M 7100007053 80610048581 / 01924 / MV10-14R/SK Ring Terminal, Yellow, 1/4 Inch Stud Size, 12 AWG to 10 AWG Wire Size Range
- HONEYWELL 985244 Supplied Air (Sar) Supply Hose, With Couplings, Straight Hose
- ALVORD POLK 661-04 Deburring Reamer, Brace Shank, 2-17/64 To 1/4 Inch Dia.
- VOLKEL 90045 Round Die, Form AHSS JIS B 4451, M 7 x 1.0 Size
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Wheelbarrows
- Specialty Flashlights
- Wood Drilling Bit Extensions
- Air Line Lockout Valves
- Nut Inserts
- PLAST-O-MATIC TEBVB Series Electrical Actuated Ball Valves
- ANSELL 93-311 Nitrilite Non Sterile Disposable Nitrile Cleanroom Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 16 mm Glass Culture Tubes
- RUD CHAIN VRBS Load Rings For Welding
- DAYTON Lip Sealids
- SPEARS VALVES 3 Elbow Compact Turf Swivel Joints, Swivel Mipt x Mipt
- BLACK & DECKER Handle Covers
- QMARK Fan Blades
- MERIT BRASS M416 Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR HT285GX Drill Bushing Type H Drill Size 15/64 In
€14.42 /unit
