FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | H |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Press Fit |
| Concentricity Tolerance | 0.0003" |
| Decimal Equivalent | 0.234 |
| Drill Bushing Wall Type | Thin Wall |
| Drill Size | A |
| Finish | Steel |
| Head Dia. | 9/16" |
| Head Material | High Speed Steel |
| Head Type | Yes |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | A |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0001" to +0.0005" |
| Material | Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Letter |
| Outside Dia. | 7/16" |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0014" to 0.0017" |
| Overall Length | 5/8" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.83 |
| Ship length (cm) | 1.43 |
| Ship width (cm) | 1.43 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Drill Size | Bushing Code | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H134BF | 3/64" | 3/64" | H | Standard Wall | 0.0469 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €57.90 | |
| H134BJ | #55 | #55 | H | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €54.68 | |
| H134BL | #54 | #54 | H | Standard Wall | 0.055 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.18 | |
| H134BP | #53 | #53 | H | Standard Wall | 0.0595 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BR | 1/16" | 1/16" | H | Standard Wall | 0.0625 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BT | #52 | #52 | H | Standard Wall | 0.0635 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 | |
| H134BY | #50 | #50 | H | Standard Wall | 0.07 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 |
Explore Products
- TEADIT P2001.716 Compression Packing Seal, 2001, 7/16 Inch Size, Graphite Yarn
- KEO 69070 Keyseat Cutter Narrow 12t 7/8 Inch x 1/16in
- EATON E30KK35 Pushbutton Operator Lens Type K, Amber, Clear Actuator, Blank Legend, 1/8 Inch High
- SEALMASTER TRL 8 1510800000 Rod End Bearing, 1/2 Inch Bore, 1/2 Inch Housing Width, Female, Left Hand
- EATON ECN1601BAA Combo Starter, Non-Reversing, 110V/50 Hz-120V/60 Hz, With 2 Red and 1 Green Pilot Lite
- DWYER INSTRUMENTS A-497 Mounting Bracket For 2-5000 Gauge
- HAMILTON W-415-PVL-1-3/16 Plastex Phenolic Wheel, 4 Inch Size, 1 5/8 Inch Hub Length
- STEINER INDUSTRIES 1065-3X Coverall, 3XL, Weldlite Navy Blue 9 Oz, FR Cotton
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Engine Accessories
- Condiment Pumps and Dispensers
- Forklift Lifting Beams and Hooks
- Micrometer Accessories
- Quick Connect Cutting Torch Couplings
- KEO Countersink Sets
- LOC-LINE Flat 7 Hole Nozzle
- ANSELL 56-903 Alphatec Pvc Coat Aprons
- MCR SAFETY Select Grain Leather Drivers Work Gloves
- APPROVED VENDOR Piston Ring Set, 2 Inch
- GRAINGER Plungers
- PALMETTO PACKING Packing Seals, 1/2 Square Inch
- MICRO 100 Forming Bits, Brazed, BL Style
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR HT2810GW Drill Bushing H Drill Size A
€16.83 /unit
