FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Nut |
| Class | Class 8 |
| Dimensional Standards | Din 934 |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell C30 |
| Height | 10 mm |
| Hex Height | 10 mm |
| Hex Type | Standard Hex |
| Hex Width | 19 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Nut Type | Hex Nut |
| Nut Type | Standard Hex |
| Removable | Yes |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M12 x 1.5 |
| Thread Type | Fine |
| Width | 19 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.74 |
| Ship height (cm) | 4.32 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 6.35 |
| HS code | 7318160085 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- GRAINGER BULK-PS-CAC-308 Rectangle Stock, 1 Inch Thick, 4 Inch Width X 24 Inch Length, Clear
- ZOELLER 10-1039 Duplex Control Panel with 3 Floats, 115 Volt, 1 Ph, 7-15 Amp
- BRADY 105719 Lockout Hasp, Pry-Resistant Hasp, 1.5 Inch Opening Size, Red, 6 Padlocks
- KIPP K0269.51686 Adjustable Handles M16 Green
- EATON EDR-3000-2C0FB1 Current Protection Distribution Relay, 40-250 VAC, 19-300 VDC Supply, 4 Input
- AIR HANDLER 6B832 Three Ply Ring Panel Air Filter 10 Inch Height
- RUBBERMAID GRFG31247 Caster, Heavy Duty, Rigid, 5 Inch Size
- B & P MANUFACTURING 2002-A13 Loop Handle With Vinyl Sleeve
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-805
Explore More
- KEYSHAFT
- Tape Machine and Dispenser Accessories
- Spill Skids and Pallets
- Insulation Displacement Connectors
- Polypropylene Pipe Fittings
- Compartmented Drawer Cabinets
- CONDOR General Purpose Gloves, Black/White, Smooth Nitrile
- BOLLE SAFETY Tracker High Protection Safety Glasses
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X9500 Gas Springs
- SMC VALVES Solenoid Air Control Valve 5-Way, 3-Position
- VULCAN HART Rear Deflector
- SCOTSMAN Relays
- SPEC Metric Compression Springs, Stainless Steel, 9 mm Outside Dia.
- SKOLNIK Lever Lock Ring
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR HNF4801200-050P2 Hex Nut, M12x1.5 Thread Size, Steel, 10 mm Ht., 19 mm Wd., Zn Plated, Right Hand
€22.61 /pack
