FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | HL |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Liner |
| Concentricity Tolerance | 0.001" |
| Decimal Equivalent | 1 |
| Drill Bushing Wall Type | Standard Wall |
| Head Dia. | 1 1/2" |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 1" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0001" to +0.0005" |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. | 1 3/8" |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0018" to 0.0022" |
| Overall Length | 1 3/4" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.79 |
| Ship height (cm) | 17.78 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Bushing Code | Bushing Head Type | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Drill Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H136BA | #58 | H | Headed | Standard Wall | 0.042 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | #58 | €60.27 | |
| H138AA | #80 | H | Headed | Standard Wall | 0.0135 | +0.0003" to +0.0007" | 0.0012" to 0.0015" | #80 | €69.14 | |
| H138AM | #69 | H | Headed | Standard Wall | 0.0292 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | #69 | €63.41 | |
| H138AR | #65 | H | Headed | Standard Wall | 0.035 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | #65 | €63.41 | |
| H138BJ | #55 | H | Headed | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | #55 | €66.05 | |
| H138CX | - | HM | Headed | Standard Wall | 0.0965 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | - | €22.48 | |
| H14416RF | 1 13/32" | H | Headed | Standard Wall | 1.4062 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0021" to 0.0025" | 1 13/32" | €48.82 |
Explore Products
- GRAINGER ZUSA-HT-7166 General Purpose Nylon Tubing, Black, 1/4 Inch OD, 1/8 Inch Id, 100 Ft Length
- MILWAUKEE VALVE 1853 - 300 Silent Check Valve, Globe Style, Cast Iron, 3 Inch Valve Size
- WYCO W989-514 Vibrator Flexible Shaft 14 Feet Length x 1-3/16 In Width
- SCHNEIDER ELECTRIC AV-7600 Valve Repair Part
- GRAINGER ZUSA-PF-9547 Cross, Aluminum, 1/4 Inch X 1/4 Inch X 1/4 Inch X 1/4 Inch Pipe, Class 150
- LOVEJOY 68514437939 L225 HUB 23T 16/32DP W/L LOC Jaw Coupling Hub, L225 Coupling Size, 5 Inch O.D.
- HAMMOND 1485EW1 Lay-In Wireway Fitting, Cut-Off Fitting, 8 x 8 x 9 To 15 Inch Size, Carbon Steel
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-625
Explore More
- KEYSHAFT
- Table Numbers and Card Holders
- Shakers and Rotators
- Rubber Rolls
- Gas Pilot Flame Sensors
- Scaffolding and Platform Accessories
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White/Orange/Green, 12 Inch Length
- CONDOR Hemmed Inspection Women White Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials Bulk Narrow Mouth HDPE Bottles
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal PETG Square Media Bottles
- FLUORAMICS Tufoil Car Engine Oil
- KILLARK Single Gang Splice Box, Dead End & Feed Thru Hub Styles
- DIXON Crimp Sleeves
- VESTIL PRDC Series Pallet Rack Drum Cradles
- BALDOR / DODGE VSCU, Two-Bolt Pillow Block, Ball Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR HL8828OR Drill Bushing Type Hl Drill Size 1 In
€30.88 /unit
