FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | HL |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Liner |
| Concentricity Tolerance | 0.001" |
| Decimal Equivalent | 1.375 |
| Drill Bushing Wall Type | Standard Wall |
| Head Dia. | 1 7/8" |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 1 3/8" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0001" to +0.0005" |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. | 1 3/4" |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0019" to 0.0023" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.83 |
| Ship height (cm) | 17.78 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 4.45 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Bushing Code | Bushing Head Type | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Drill Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H136BA | #58 | H | Headed | Standard Wall | 0.042 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | #58 | €60.27 | |
| H138AA | #80 | H | Headed | Standard Wall | 0.0135 | +0.0003" to +0.0007" | 0.0012" to 0.0015" | #80 | €69.14 | |
| H138AM | #69 | H | Headed | Standard Wall | 0.0292 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | #69 | €63.41 | |
| H138AR | #65 | H | Headed | Standard Wall | 0.035 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | #65 | €63.41 | |
| H138BJ | #55 | H | Headed | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | #55 | €66.05 | |
| H138CX | - | HM | Headed | Standard Wall | 0.0965 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | - | €22.48 | |
| H14416RF | 1 13/32" | H | Headed | Standard Wall | 1.4062 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0021" to 0.0025" | 1 13/32" | €48.82 |
Explore Products
- LYON DD52023I Wardrobe Locker, Unassembled, 6 Opening, Size 10.875 x 34.5 x 9.25 Inch, Gray
- MARTIN SPROCKET C6-35TSA-30-09 Equal Self-Aligner Troughing Idler, Cema C
- DAYTON 508184 Replacement Fan Blade
- BUSSMANN FWH-50B High Speed Fuse, 50 A, 500 VAC/DC
- CHICAGO-LATROBE 46212 Jobber Length Drill Bit, 3/16 Inch Size, 2-5/16 Inch Flute Length
- TITAN FASTENERS GJB08112
- DYNABRADE 78142 Disc, 5 In Dia.X.5 In, Coarse
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- High Force Hydraulic Electric Pumps
- Filter Bags
- Turnstiles
- Bushings and Torque Arm Kits
- Tire Balancing Beads
- DESTACO 8100/8300 Series Pneumatic Swing Clamps
- DUPONT Collared Disposable Coveralls
- ANSELL 70-765 Activarmr Advanced Cut Resistant Safety Gloves
- TURTLESKIN CP 350 Heat Resistant Gloves
- AIR HANDLER MERV 13 Cartridge Filters
- KIPP 5/16-18 Thread Size Mini Wing Knob
- SIEMENS HEG Series Circuit Breakers
- NIBCO 6217-3 Series Thread Caps, FPT, Chem-Pure Natural Polypropylene Schedule 80
- JAMCO 3 Shelf Stainless Steel Utility Carts, Standard Handle, Lips Up
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR HL11216RA Drill Bushing Type Hl Drill Size 1-3/8
€31.45 /unit
