FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 30 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C22 |
| Head Height | 7.5 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 19 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 30 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Min. Thread Length | 30mm |
| Minimum Thread Length | 30 mm |
| Overall Length | 30 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc22 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 30 mm |
| Thread Size | M12 x 1.5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Fine |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.99 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 6.35 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- CAMCAR M8C25KCS Metric Socket Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Cyl., 25mm Lg., Steel, Hex Socket
- MILWAUKEE VALVE 7913 - JE-830 Sleeve, Size 2 Inch, Epdm
- COOPER B-LINE 864-4XPCQRCC JIC Panel Enclosure, 5.9 x 8.7 x 9.4 Inch Size, Hinged Cover, Polycarbonate
- CONDOR 4TJW2 Leather Gloves, S, Std, Drivers Glove, Cowhide, Keystone Thumb, Knit Cuff, Brown, 1 PR
- PBC LINEAR D125CHB-036.000-1
- LIFT-ALL 58EEX15 Sling Wire Rope 15 Feet Length Vertical Capacity 7800 Lb
- SPEARS VALVES 2621-040G Utility Ball Valve, 4 Size, PVC, Threaded End
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Motion Control Couplings
- Gas Masks
- Electric Vibrators
- Warehouse Corner and Wall Protectors
- Soil Testing Probes
- ML KISHIGO Hook And Loop Mesh Vests, 4 Pocket, Orange
- MUELLER INDUSTRIES 862SS Y Strainers
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Electro Galvanized
- VULCAN HART Covers
- ARO Stacking Kits
- CMI Union Elbows
- TURTLESKIN CP-400 Insider Gloves
- VESTIL PHR Series Plastic Interlocking Barriers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR HF18120300-025P2 Hex Head Cap Screw, M12x1.5 Thread Size, Steel, 30mm Lg., 7.5mm Head Ht., Fine, Zn Plated
€29.77 /pack
