FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 25 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C22 |
| Head Height | 7.5 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 19 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 25 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Min. Thread Length | 25mm |
| Minimum Thread Length | 25 mm |
| Overall Length | 25 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc22 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 25 mm |
| Thread Size | M12 x 1.5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Fine |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.91 |
| Ship height (cm) | 4.57 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 7.11 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- ROCKWOOD 461L.3 Lever Door Holder Pol Brass Cast Brass
- EATON CAH2175 Circuit Breaker Feed-thru 175 Amp 240vac 2p 22kaic@240v
- RITTAL 3387540 Enclosure Air Conditioner Btuh 11270 400/460v
- CASH VALVE FRM-ACZRZSZF03-E2 Cryogenic Valve, 1/4 Inch Size, 15-65 PSI, Stainless Steel, Fillister Screw
- GRAINGER N01200.062.0150 Hex Head Cap Screw, 5/8 In - 11 Thread Size, Steel, 1 1/2 In Lg., 25/64 In Head Ht., Gr. 5
- TENNSCO ZB8-3624S-5D Boltless Shelving Unit 36 Inch Width x 24 inch Depth x 96 Inch Height
- GATES 580J3 Micro-V Belt, J Section
- ARLINGTON INDUSTRIES 458250 Insulated Metal Grounding Bushing, 6.443 x 4.545 Inch Size, Zinc
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Tables
- Pipettes
- Hazardous Location Electrical Boxes
- Duct and Fittings
- Process Thermometers
- BOLLE SAFETY Contour Metal Ultra-Lightweight Safety Glasses
- VIEGA PROPRESS 90 Degree XL-C Elbow, Press x Press
- RUD CHAIN WPP-B Powerpoint Ring Connection Hoist Rings
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PP Griffin Style Low Form Beakers
- ANVIL AS150EH Series Channels With Elongated Holes
- SCOTSMAN Ice Storage Bins
- BUSSMANN 170M Type K Series Specialty Fuses
- KERN AND SOHN ORA-A Series Calibration Solutions
- WINTERS INSTRUMENTS Gauges
- TRITON High Density Fiberboards
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR HF18120250-025P2 Hex Head Cap Screw, M12x1.5 Thread Size, Steel, 25mm Lg., 7.5mm Head Ht., Fine, Zn Plated
€28.27 /pack
