FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 10.9 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 100 mm |
| Finish | Zinc Yellow |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C32 |
| Head Height | 18.7 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 46 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 100 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 10.9 |
| Minimum Thread Length | 100 mm |
| Overall Length | 100 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc32 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 150800 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 100 mm |
| Thread Size | M30 x 3.5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.72 |
| Ship height (cm) | 5.59 |
| Ship length (cm) | 12.19 |
| Ship width (cm) | 5.59 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Thermostat Guards
- Pegboard And Slat Wall Accessories
- Air Chain Hoists
- Cartridge Heaters
- Blank Helical Inserts
- DWYER INSTRUMENTS SFI-100 Series Midwest Sight Flow Indicators
- MUELLER INDUSTRIES 74G Ductile Iron Double Disc Check Valves
- RUD CHAIN VWBG-V Load Rings, Metric Thread, Variable Length
- GLOBE SCIENTIFIC Plug Stoppers, For 12 mm Tubes
- APPLETON ELECTRIC Interlocked Receptacle with Enclosed Disconnect Switch
- SPEARS VALVES CPVC Premium Actuated True Union 2000 Industrial Pneumatic Ball Valves, Socket, EPDM
- DESTACO REP Series Parallel Grippers
- NIBCO 603 Series Adapters, C x F, Wrot
- STARRETT 93189 Series Carbon Steel Band Knives
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR HC30301001 Hex Head Cap Screw, M30x3.5 Thread Size, Steel, 100mm Lg., 18.7mm Head Ht., Yellow Zn Plated
€36.39 /unit
