FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | H |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Press Fit |
| Concentricity Tolerance | 0.001" |
| Decimal Equivalent | 0.6875 |
| Drill Bushing Wall Type | Standard Wall |
| Drill Size | 11/16" |
| Finish | Steel |
| Head Dia. | 1 11/16" |
| Head Material | High Speed Steel |
| Head Type | Yes |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 11/16" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0001" to +0.0005" |
| Material | Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0018" to 0.0022" |
| Overall Length | 3" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.69 |
| Ship height (cm) | 8.57 |
| Ship length (cm) | 0.95 |
| Ship width (cm) | 0.95 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Drill Size | Bushing Code | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H134BF | 3/64" | 3/64" | H | Standard Wall | 0.0469 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €57.90 | |
| H134BJ | #55 | #55 | H | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €54.68 | |
| H134BL | #54 | #54 | H | Standard Wall | 0.055 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.18 | |
| H134BP | #53 | #53 | H | Standard Wall | 0.0595 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BR | 1/16" | 1/16" | H | Standard Wall | 0.0625 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BT | #52 | #52 | H | Standard Wall | 0.0635 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 | |
| H134BY | #50 | #50 | H | Standard Wall | 0.07 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 |
Explore Products
- SPEC BC0343016S Disc Spring 0.164 Stainless Steel Clover Dome
- WILLIAMS INDUSTRIAL TOOLS B-1216 Socket, 3/8 Inch Size
- INTERMATIC 156T1961A Tripper Timer 1 Pair On/Off
- APPROVED VENDOR 2WJ73 Union 4 Inch Npt Galvanised Malleable Iron
- BUSSMANN TF160 Industrial & Electrical Fuse, 160A, 660VAC, 350VDC
- BDG 64-1-1145-10 Welding Gloves, Gauntlet Cuff, Premium, 1 PR
- REGAL 052310JM88 Cobalt End Mill, Single End, 1-1/2 Inch Dia., 6-1/2 Inch Length, 3 Flutes
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Cabinet Benches
- Wire Connectors
- Combination Starters
- Pipe Picks
- Pipe And Tubing Connection Tools
- LOC-LINE Double Socket
- ANSELL 37-155 Alphatec Solvex Comfortable Chemical Resistant Gloves
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 5 Inch External Adjust, Rear Connection
- JOHN GUEST Union Elbows, Acetal Gray
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Acetal White
- LIFT-ALL Cargo Strap
- ASHLAND CONVEYOR Heavy Duty 5000 Load Capacity Conveyor H-Stands
- BALDOR / DODGE Pillow Block Roller Bearings, 2 Bolt
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 3 Inch External Adjust, Rear Connection
- SIOUX CHIEF TrimTite Poly Escutcheons
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR H8848MR Drill Bushing H Drill Size 11/16 In
€70.21 /unit
