FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | H |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Press Fit |
| Concentricity Tolerance | 0.001" |
| Decimal Equivalent | 0.7812 |
| Drill Bushing Wall Type | Standard Wall |
| Drill Size | 25/32" |
| Finish | Steel |
| Head Dia. | 1 11/16" |
| Head Material | High Speed Steel |
| Head Type | Yes |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 25/32" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0001" to +0.0005" |
| Material | Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0018" to 0.0022" |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 7.3 |
| Ship length (cm) | 0.95 |
| Ship width (cm) | 0.95 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Drill Size | Bushing Code | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H134BF | 3/64" | 3/64" | H | Standard Wall | 0.0469 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €57.90 | |
| H134BJ | #55 | #55 | H | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €54.68 | |
| H134BL | #54 | #54 | H | Standard Wall | 0.055 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.18 | |
| H134BP | #53 | #53 | H | Standard Wall | 0.0595 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BR | 1/16" | 1/16" | H | Standard Wall | 0.0625 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BT | #52 | #52 | H | Standard Wall | 0.0635 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 | |
| H134BY | #50 | #50 | H | Standard Wall | 0.07 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0593270 P567051 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 7.89 Inch Height
- EATON ECN2431DAG Combo Starter, Non-Reversing, 100A, 600V/60 Hz-550V/50 Hz Pri. Control
- REGAL 008256AS25 Hand Tap, #10-32 Size, H1 Limit, 4 Flutes, Taper With Tin Coating
- FABENCO XL94-24 Self Closing Safety Gate, 25-27.5 Inch Fit Clear Opening, 316L Stainless Steel
- SPEEDAIRE 5VNY2 Clevis Bracket For 1-1/8 Inch Bore Aluminium
- EATON HVX200A2-4A1N1B4B5C3 Adjustable Frequency Drive, 200 HP, NEMA Type 12, EMC H, No Brake Chopper, 480 V, 1 AI
- PROTEKTIVE PAK 770732 Operator Remote, Dual, For 724 Plus Workstation Monitor
- FAG BEARINGS NU317-E-M1-C3 Cylindrical Roller Bearing, Nu317-E-M1-C3, 85 mm Bore, 180 mm Od, 41 mm Overall Wd
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
Explore More
- KEYSHAFT
- Hammer Drills
- Turning Inserts
- Unitized Non-Woven Wheels
- Synchronous Drive Gearbelt Pulleys
- Unit Heater Motors
- MEMPHIS GLOVE NXG Work Gloves, 15 Gauge, White, Nylon Shell
- MEMPHIS GLOVE Select Grain Unlined Cow Leather Driver Work Gloves
- FACOM 34 Midget Open End Wrenches, 15° And 75° Hinged
- SALSBURY INDUSTRIES Cell Phone Locker, Master Keyed Lock
- GRAINGER Ball Burs, SD Type
- HOBART Door Gaskets
- HUMBOLDT Standard Burners
- ANVIL AS666 Series 6-Hole Double Corner Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR H8840NH Drill Bushing H Drill Size 25/32 In
€53.15 /unit
