FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | H |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Press Fit |
| Concentricity Tolerance | 0.001" |
| Decimal Equivalent | 0.625 |
| Drill Bushing Wall Type | Standard Wall |
| Drill Size | 5/8" |
| Finish | Steel |
| Head Dia. | 1 11/16" |
| Head Material | High Speed Steel |
| Head Type | Yes |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 5/8" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0002" to +0.0006" |
| Material | Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0018" to 0.0022" |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 7.3 |
| Ship length (cm) | 0.95 |
| Ship width (cm) | 0.95 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Drill Size | Bushing Code | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H134BF | 3/64" | 3/64" | H | Standard Wall | 0.0469 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €57.90 | |
| H134BJ | #55 | #55 | H | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €54.68 | |
| H134BL | #54 | #54 | H | Standard Wall | 0.055 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.18 | |
| H134BP | #53 | #53 | H | Standard Wall | 0.0595 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BR | 1/16" | 1/16" | H | Standard Wall | 0.0625 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BT | #52 | #52 | H | Standard Wall | 0.0635 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 | |
| H134BY | #50 | #50 | H | Standard Wall | 0.07 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 |
Explore Products
- GRAINGER BULK-RS-HUS70-215 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 70A, Acrylic Adhesive Backed, Black
- NIBCO NMF428DA8 TPC-1805-V4 Balancing Valve, 3/4 FPT x 1 PC
- SANDPIPER 476.228.000 Kit, Air S1Fm
- ZOELLER 4163-0020 Effluent Pump, High Head, Double Seal, 0.5 HP, 460V, 3PH, 35 Ft. Cord, Nonautomatic
- GRAINGER 21045_12_0 Stainless Steel Rod 17-4 Ph, 1 3/16 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
- SPEARS VALVES DC29-C010-B030 Coupling, CPVC Schedule 80 x Schedule 80, 1 x 3 Size
- PARKER 06B28A21A4BC
- MICRO 100 BB-3201600SG Boring Tool Bore Diameter .320 Inch D 1.600 In
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Brackets
- Rotary Hammer Accessories
- Square Flange Pool Pump Motors
- Appliance Hand Trucks
- Riot Gear
- AUTOQUIP Super Titan Scissor Lift Tables
- TEMPCO CRA Series Linear Housings / E-Mitters
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 240V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct Chain Connections
- QMARK Electric Unit Heater
- AMERICAN TORCH TIP Tip Holder Bzl
- HOFFMAN Type 4X Continous Hinge Screw Cover Enclosures
- VESTIL SPHT Series P Handle Hand Trucks, Stainless Steel
- PLAST-O-MATIC TEBVF6-5 Series Electrically Actuated Ball Valves, CPVC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR H8840MH Drill Bushing H Drill Size 5/8 In
€53.15 /unit
