FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | H |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Press Fit |
| Concentricity Tolerance | 0.001" |
| Decimal Equivalent | 0.8438 |
| Drill Bushing Wall Type | Standard Wall |
| Drill Size | 27/32" |
| Finish | Steel |
| Head Dia. | 1 11/16" |
| Head Material | High Speed Steel |
| Head Type | Yes |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 27/32" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0002" to +0.0006" |
| Material | Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. | 1 3/8" |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0018" to 0.0022" |
| Overall Length | 1 3/8" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.29 |
| Ship height (cm) | 4.45 |
| Ship length (cm) | 0.95 |
| Ship width (cm) | 0.95 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Drill Size | Bushing Code | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H134BF | 3/64" | 3/64" | H | Standard Wall | 0.0469 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €57.90 | |
| H134BJ | #55 | #55 | H | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €54.68 | |
| H134BL | #54 | #54 | H | Standard Wall | 0.055 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.18 | |
| H134BP | #53 | #53 | H | Standard Wall | 0.0595 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BR | 1/16" | 1/16" | H | Standard Wall | 0.0625 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BT | #52 | #52 | H | Standard Wall | 0.0635 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 | |
| H134BY | #50 | #50 | H | Standard Wall | 0.07 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 |
Explore Products
- TENSABARRIER 886-33-STD-NO-YDX-C Indoor/outdoor Post Pvc Danger Keep Out
- BRADY B30-R10000-PRCCY Label Printer Ribbon Cartridge, 4 5/16 Inch x 200 ft, Cyan, Resin
- OSBORN 9906022032
- BRADY 4100-D 48726 Pipe Marker, Nitrogen, Blue, White, Fits 4 to 6 Inch Pipe OD, 1 Pipe Marker, With Arrow
- VULCAN HART 714947 Top Door Seal
- REGAL 015145AS64 Extension Hand Tap, 3/8-16 Size, H3 Limit, 4 Flutes, Stainless Steel, Chrome over Nitride
- USA SEALING PS-EPVC-WH-3MMX48X96 Plastic Sheet, 0.118 Inch Plastic Thick, 48 Inch Width x 96 Inch Length, White
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Carbide End Mills
- PA System Speakers
- Sling Accessories
- Enclosure Air Conditioners
- REVCOR Blade Fan 20 Inch
- PS DOORS Edgehalt Single Ladder Safety Gates
- ASCO VALVES 8551 Series Compact Solenoid Spool Valves
- ANVIL AF090 Series Restraining Straps, Electro Galvanized
- BRADY Pipe Marker, Ammonia
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 3/4-16 Unf Lh
- VIKAN Angled Thread Dustpan Brooms, Medium
- STARRETT 94361 Series Meatkutter Frozen Bi-Metal Band Saw Blade
- SIOUX CHIEF Abrasive Meshes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR H8822NR Drill Bushing H Drill Size 27/32 In
€36.35 /unit
