FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | H |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Press Fit |
| Concentricity Tolerance | 0.001" |
| Decimal Equivalent | 0.9219 |
| Drill Bushing Wall Type | Standard Wall |
| Drill Size | 59/64" |
| Finish | Steel |
| Head Dia. | 1 35/64" |
| Head Material | High Speed Steel |
| Head Type | Yes |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 59/64" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0001" to +0.0005" |
| Material | Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. | 1 3/8" |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0018" to 0.0022" |
| Overall Length | 3/4" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.19 |
| Ship height (cm) | 2.86 |
| Ship length (cm) | 0.95 |
| Ship width (cm) | 0.95 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Drill Size | Bushing Code | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H134BF | 3/64" | 3/64" | H | Standard Wall | 0.0469 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €57.90 | |
| H134BJ | #55 | #55 | H | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €54.68 | |
| H134BL | #54 | #54 | H | Standard Wall | 0.055 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.18 | |
| H134BP | #53 | #53 | H | Standard Wall | 0.0595 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BR | 1/16" | 1/16" | H | Standard Wall | 0.0625 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BT | #52 | #52 | H | Standard Wall | 0.0635 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 | |
| H134BY | #50 | #50 | H | Standard Wall | 0.07 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 |
Explore Products
- DYNABRADE 13401 Dynisher Finishing Tool
- REGAL 008301AS33 Hand Tap, #12-28 Size, H1 Limit, 4 Flutes, Plug With Nitride
- BALLYMORE FAWL-10-P Folding Rolling Ladder, 100 Inch Platform Height, 14 Inch Platform Depth
- TECHNIKS 04216-01.5 Collet, Round Face, 1.50 mm
- SPEARS VALVES 23101J101-010 Special Reinforced Industrial Ball Valve, Threaded, EPDM, 1 Size, PVC
- RICHARD MANNO CO. PAT4436 Shoulder Screw, 10-32 Thread Size, 1 1/2 In Shoulder Lg., 3/16 In Head Ht., Gr. 18-8, SS
- BOSTON GEAR X221-12
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
Explore More
- KEYSHAFT
- LASCO
- MOODY TOOL
- NYCOIL
- GUARD LINE
- Pilot Point Drill Bits
- Recessed Handles and Pulls
- Room Air Conditioner Motors
- Sieve Shakers
- Air Brake Tubing
- SHARPE VALVES Forged 316L Stainless Steel Gate Valve, FNPT
- CONDOR PU Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A5
- MECHANIX Slip On General Utility Mechanics Gloves
- BAND-IT Stainless Steel Band
- WEISS Digital Solar Powered Thermometer
- AMERICRAFT MANUFACTURING ADB Series Volume Blower
- BROWNING A-B Companion Sheaves, 5 Grooves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR H8812OE Drill Bushing Type H Drill Size 59/64 In
€27.53 /unit
