FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | H |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Press Fit |
| Concentricity Tolerance | 0.001" |
| Decimal Equivalent | 0.7656 |
| Drill Bushing Wall Type | Standard Wall |
| Drill Size | 49/64" |
| Finish | Steel |
| Head Dia. | 1 15/64" |
| Head Material | High Speed Steel |
| Head Type | Yes |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 49/64" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0001" to +0.0005" |
| Material | Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. | 1" |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0015" to 0.0018" |
| Overall Length | 2 1/8" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.2 |
| Ship height (cm) | 6.19 |
| Ship length (cm) | 0.8 |
| Ship width (cm) | 0.8 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Drill Size | Bushing Code | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H134BF | 3/64" | 3/64" | H | Standard Wall | 0.0469 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €57.90 | |
| H134BJ | #55 | #55 | H | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €54.68 | |
| H134BL | #54 | #54 | H | Standard Wall | 0.055 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.18 | |
| H134BP | #53 | #53 | H | Standard Wall | 0.0595 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BR | 1/16" | 1/16" | H | Standard Wall | 0.0625 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BT | #52 | #52 | H | Standard Wall | 0.0635 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 | |
| H134BY | #50 | #50 | H | Standard Wall | 0.07 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 |
Explore Products
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR63-2424GY-5 Wire Shelving, Starter Unit, 5 Shelf, 24 x 24 x 63 Inch Size, Gray Epoxy Finish
- MAIN FILTER INC. MF0591693 R901025286 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 9.84 Inch Height
- GRAINGER 19881_60_0 Stainless Steel Rod 410, 1 Inch Outside Dia, 5 Ft Overall Length
- WINSMITH E26MDSM53270C1 Gear Reducer, 180TC Input Flange, Hollow Bore
- GRAINGER N01060.075.0325 Hex Head Cap Screw, 3/4 In - 16 Thread Size, Steel, 3 1/4 In Lg., 15/32 In Head Ht.
- EATON HMX068A2NAPEL3 Adjustable Frequency Drive, 68A, 25HP, Pilot Light, IntelliDisconnect NEMA 1, FS7, 230V
- TRIDON 360030044070 Hose Clamp 2-1/4 Min Diameter Sae 44
- MARTIN SPROCKET 28CTB76 Sprocket, 28B-1 Chain, 76 Teeth, 1075.620 mm Pitch Dia., 1103.240 mm O.D., Steel
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
Explore More
- KEYSHAFT
- Tap Sets
- Sound Level Calibrators
- Paint Applicators
- Fume Extractor Arms
- Belt Drive Double Inlet Forward Curve Blowers
- ANSELL 11-510 Hyflex Cut Resistant Gloves
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Acetal White
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TM 250 Gas Springs, Metric
- ANVIL AS679 Series U Supports
- DIXON Nylong Tubings
- AMERICAN TORCH TIP KOIKE Cutting Tips, 102D7S Style
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond PosiStop LTS-Compatible Pipette Tips, Reloads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR H6434NE Drill Bushing Type H Drill Size 49/64 In
€33.54 /unit
