FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | H |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Press Fit |
| Concentricity Tolerance | 0.0003" |
| Decimal Equivalent | 0.5 |
| Drill Bushing Wall Type | Standard Wall |
| Drill Size | 1/2" |
| Finish | Steel |
| Head Dia. | 1 3/16" |
| Head Material | High Speed Steel |
| Head Type | Yes |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 1/2" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0002" to +0.0006" |
| Material | Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. | 1" |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0015" to 0.0018" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 3.34 |
| Ship length (cm) | 0.8 |
| Ship width (cm) | 0.8 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Drill Size | Bushing Code | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H134BF | 3/64" | 3/64" | H | Standard Wall | 0.0469 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €57.90 | |
| H134BJ | #55 | #55 | H | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €54.68 | |
| H134BL | #54 | #54 | H | Standard Wall | 0.055 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.18 | |
| H134BP | #53 | #53 | H | Standard Wall | 0.0595 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BR | 1/16" | 1/16" | H | Standard Wall | 0.0625 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BT | #52 | #52 | H | Standard Wall | 0.0635 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 | |
| H134BY | #50 | #50 | H | Standard Wall | 0.07 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 |
Explore Products
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS DUS255CO Bin Divider, 15 1/8 x 7 3/4 Inch Size, ESD Conductive, Black
- APOLLO VALVES 511DDBJVAA0015 Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Screwed Cap, Viton Seat, 15 Psig, 3/4 x 1 Inch Size, MNPT x FNPT
- BONEHAM GDE8816.8480 Gun Drill Bushing, 27/32 Inch Inside Dia, 1 3/8 Inch Outside Dia, 1 Inch Overall Length
- 80/20 9015-BLACK-FB 1 Inch Double Flanged Quick Frame Full Black Anodize
- WOODHEAD 1200870220 4430P7A10M006 Double Ended Cordset, 3 Pole, Male To Female, 24 AWG, PVC, Cable, 0.6m
- SCAFFTAG UNI-UNH-SS-9-PK GPI RD Tag For Lifting Equipment With 20 Holders, 20 Inserts, 20 Stainless Steel Strops, Red
- USA SEALING ZSPCR-489 Round Spacer, Brass, 1/2 In Lg., 3/4 In O.D., Zn Plated
- SPEARS VALVES BFW-BOK-060 Overhaul Kits, Wafer Butterfly Valve, 6 Size, Buna
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-625
Explore More
- CASH ACME
- KEYSHAFT
- MARLBORO
- UNITED BRASS WORKS
- ENCORE
- Mop Bucket and Wringer Combinations
- Air Sanders
- Water Detectors
- Conductive Bins
- Vacuum Anchors
- IRONCLAD Kong Cut Resistant Gloves
- DICKSON 8 Inch Pressure Chart Recorders
- ACME ELECTRIC WI112 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- GLOBE SCIENTIFIC Snap Caps with Two Thumb Tabs, For 13 mm Tubes
- CEMENTEX USA Nutdriver Rolls
- MARTIN SPROCKET Mine Duty MXT50 Bushed Drum Pulleys
- KERN AND SOHN OZB-UE Series Stereomicroscope Stands
- UEI TEST INSTRUMENTS Digital Pocket Thermometers
- DEHN Test Probes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR H6416LK Drill Bushing Type H Drill Size 1/2 In
€20.99 /unit
