FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | H |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Press Fit |
| Concentricity Tolerance | 0.0003" |
| Decimal Equivalent | 0.4844 |
| Drill Bushing Wall Type | Standard Wall |
| Drill Size | 31/64" |
| Finish | Steel |
| Head Dia. | 59/64" |
| Head Material | High Speed Steel |
| Head Type | Yes |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 31/64" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0001" to +0.0005" |
| Material | Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. | 3/4" |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0015" to 0.0018" |
| Overall Length | 1/4" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 1.19 |
| Ship length (cm) | 0.56 |
| Ship width (cm) | 0.56 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Drill Size | Bushing Code | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H134BF | 3/64" | 3/64" | H | Standard Wall | 0.0469 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €57.90 | |
| H134BJ | #55 | #55 | H | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €54.68 | |
| H134BL | #54 | #54 | H | Standard Wall | 0.055 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.18 | |
| H134BP | #53 | #53 | H | Standard Wall | 0.0595 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BR | 1/16" | 1/16" | H | Standard Wall | 0.0625 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BT | #52 | #52 | H | Standard Wall | 0.0635 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 | |
| H134BY | #50 | #50 | H | Standard Wall | 0.07 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 |
Explore Products
- BROWNING 2 1/2B MMHUB FB 2284446
- DEWALT DW2162 Screwdriver Set
- MERSEN FERRAZ L300252 PC33UD69V800A Fuse, 800A
- LYNDEX-NIKKEN E40-393 Collet, Round Face, 10 mm
- SPEARS VALVES 401-120F Tee, Socket, Schedule 40, Fabricated, 12 Size, PVC
- HEXARMOR 4012-L (9) Safety Gloves
- LITTLE GIANT T1-3048-6PY Stock Cart With 3-sides 3600 Lb. Metal
- MASTER APPLIANCE 35447 Housing Kit With Bezel
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
Explore More
- KEYSHAFT
- Service Jacks
- Aluminum Extrusions
- Wireway Fitting Accessories
- Trailer Lighting Kits
- Label Protectors
- PLAST-O-MATIC EBVB Series Electrical Actuated Ball Valves
- FABENCO ZT Series Full Coverage Self-Closing Safety Gates
- CAMLOCK FITTINGS Type E Male Cam and Groove Adapter, Hose Shank
- RUD CHAIN WPP-S Powerpoint Universal Connection Hoist Rings
- EDWARDS SIGNALING Cast Marine Air Horns
- DIXON Elbow, 45 Degrees
- USA SEALING Polypropylene Welding Rods
- EATON Standard Retrofit Kits
- MERIT BRASS X118 Square Head Countersink Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR H484LG Drill Bushing H Drill Size 31/64 In
€16.29 /unit
