FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | H |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Press Fit |
| Concentricity Tolerance | 0.0003" |
| Decimal Equivalent | 0.4531 |
| Drill Bushing Wall Type | Standard Wall |
| Drill Size | 29/64" |
| Finish | Steel |
| Head Dia. | 59/64" |
| Head Material | High Speed Steel |
| Head Type | Yes |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 29/64" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0001" to +0.0004" |
| Material | Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. | 3/4" |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0015" to 0.0018" |
| Overall Length | 2 1/8" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.12 |
| Ship height (cm) | 5.95 |
| Ship length (cm) | 0.56 |
| Ship width (cm) | 0.56 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Drill Size | Bushing Code | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H134BF | 3/64" | 3/64" | H | Standard Wall | 0.0469 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €57.90 | |
| H134BJ | #55 | #55 | H | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €54.68 | |
| H134BL | #54 | #54 | H | Standard Wall | 0.055 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.18 | |
| H134BP | #53 | #53 | H | Standard Wall | 0.0595 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BR | 1/16" | 1/16" | H | Standard Wall | 0.0625 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €48.16 | |
| H134BT | #52 | #52 | H | Standard Wall | 0.0635 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 | |
| H134BY | #50 | #50 | H | Standard Wall | 0.07 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | 13/64" | €20.21 |
Explore Products
- MARATHON MOTORS 256TTDBD6076 GT0058 / 256TTDBD6076CB General Purpose Motor, 10/7.50 HP, 3 Phase, 60/50 Hz, 208-230/460 and 190/380V, 1200 RPM
- MEDCASTER RZ02TPN070SWGR01 General Purpose Threaded Stem Caster, 2 Inch Wheel Dia, 110 lb, 2 3/4 Inch Mounting Height
- MILWAUKEE VALVE UPBA-150SLD 114 Ball Valve, Low Lead Bronze, 2 Piece, Standard Port, 1 1/4 Inch Valve Size
- WEILER 50014 Arbor Mount Flap Disc 5 Inch 40 Coarse
- BALDOR / DODGE 455454 6-8V22.40-M 6-8V22.40 M V-Belt Pulley
- CHEMGLASS CG-1600-01 Volumetric Flask, 5 Ml Labware Capacity Metric, Type I Borosilicate Glass
- REGAL 090968AS Hand Tap, M9 x 1.25 Size, D3 Limit, 4 Flutes, Bottom
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Festoon System Cable
- Butane Torches
- Roof Ventilator Accessories
- Jack Screws
- Hazardous Location Safety and Disconnect Switches
- VIEGA PROPRESS Lead-Free Bronze Inline Ball Valve, FNPT x Press
- ANSELL 80-813 Activarmr Flame Resistant Gloves
- KRYTOX GPL 107 Series General Purpose Oil
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Straight Base, U Bar
- ZSI-FOSTER Beta Standard Series Cap Screws
- EATON Bussmann Series LCLS Fuses
- EATON 10250T Series Heavy Duty Pushbuttons
- DAYTON Diffuser Kits
- HAMILTON Flanged Track Wheel Casters, Iron
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR H4834KV Drill Bushing Type H Drill Size 29/64 In
€29.78 /unit
