APPROVED VENDOR BR360/2-12 Rod Brass 360 Alloy 2 Diameter x 1 feet Length | AB8XCT 2ABK2
Item: AB8XCTModel: BR360/2-12Cross Ref: 2ABK2
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rod Stock
Alloy Type 360
Diameter 2"
Diameter Tolerance -0.003" to +0.003"
Finish Mill
Hardness Scale RB
Length 1"
Length Tolerance -0.25" to +0.25"
Mechanical Finish Mill
Outside Diameter 2"
Outside Diameter Tolerance -0.003" to +0.003"
Overall Length 12"
Rockwell Hardness B78
Temper H02
Tensile Strength 58000 psi
Type General Purpose
Typical Yield Strength 45000 psi
Yield Strength 45000 psi