APPROVED VENDOR BR360/1-36 Rod Brass 360 Alloy 1 Diameter x 3 feet Length | AB8XCP 2ABJ7
Item: AB8XCPModel: BR360/1-36Cross Ref: 2ABJ7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rod Stock
Alloy Type 360
Diameter 1"
Diameter Tolerance -0.003" to +0.003"
Finish Mill
Hardness Scale RB
Length 3 ft.
Length Tolerance -1" to +1"
Mechanical Finish Mill
Outside Diameter 1"
Outside Diameter Tolerance -0.003" to +0.003"
Overall Length 36"
Rockwell Hardness B78
Temper H02
Tensile Strength 58000 psi
Type General Purpose
Typical Yield Strength 45000 psi
Yield Strength 45000 psi