APPROVED VENDOR 61R2.75-36 Rod Aluminium 6061 2 3/4 Inch Diameter x 3 Feet Length
Item: AB9RRAModel: 61R2.75-36Cross Ref: 2EYJ1
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rod Stock
Alloy Type 6061
Brinell Hardness 95
Dia. Tolerance -0.024" to +0.024"
Diameter 2 3/4"
Fabrication Extruded
Finish Unpolished
Hardness Scale BHN
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Hardened
Includes Material Certificate Yes
Length 3 ft.
Length Tolerance -3" to +3"
Material Aluminum
Material Grade Grade 6061
Mechanical Finish Mill
Outside Diameter 2 3/4"
Overall Length 36"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rod
Standards Ams-Qq-A-220, Astm B211
Temper T6511
Tensile Strength 45000 psi
Type Corrosion Resistant
Typical Hardness HRC 95
Typical Tensile Strength (psi) 45000 psi
Typical Yield Strength (psi) 40000 psi
Yield Strength 40000 psi