FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rod Stock |
| Alloy Type | 6061 |
| Brinell Hardness | 95 |
| Dia. Tolerance | -0.024" to +0.024" |
| Diameter | 2" |
| Fabrication | Extruded |
| Finish | Unpolished |
| Hardness Scale | BHN |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Hardened |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 1" |
| Length Tolerance | -1" to +1" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 6061 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Diameter | 2" |
| Overall Length | 12" |
| Rockwell Hardness | Not Rated |
| Shape | Rod |
| Standards | Ams-Qq-A-220, Astm B211 |
| Temper | T6511 |
| Tensile Strength | 45000 psi |
| Type | Corrosion Resistant |
| Typical Hardness | HRC 95 |
| Typical Tensile Strength (psi) | 45000 psi |
| Typical Yield Strength (psi) | 40000 psi |
| Yield Strength | 40000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.71 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 30.48 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 7604293050 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Temper | Heat Treatment | Brinell Hardness | Fabrication | Grade | Dia. Tolerance | Tensile Strength | Yield Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 61R2.75-72 | T6511 | Hardened | 95 | Extruded | - | -0.024" to +0.024" | 45000 psi | 40000 psi | €363.24 | |
| 61R3-72 | T6511 | Hardened | 95 | Extruded | - | -0.024" to +0.024" | 45000 psi | 40000 psi | €427.67 | |
| 2AVC5 | T3511 | Annealed | 120 | Cold Finished | Grade 2024 | -0.002" to +0.002" | 68000 psi | 47000 psi | €74.98 | |
| 2AVC7 | T3511 | Annealed | 120 | Cold Finished | Grade 2024 | -0.0025" to +0.0025" | 68000 psi | 47000 psi | €118.70 | |
| 2AVC9 | T3511 | Annealed | 120 | Cold Finished | Grade 2024 | -0.0025" to +0.0025" | 68000 psi | 47000 psi | €223.41 | |
| 2AVD2 | T3511 | Annealed | 120 | Cold Finished | Grade 2024 | -0.004" to +0.004" | 68000 psi | 47000 psi | €201.47 | |
| 2AVD4 | T3511 | Annealed | 120 | Cold Finished | Grade 2024 | -0.004" to +0.004" | 68000 psi | 47000 psi | €265.98 |
Explore Products
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WRDBS4-63-2436EP-LH33C Wire Enclosed Cart, Mobile, 36 Inch W x 24 Inch D x 69 Inch H, 1200 Lb. Capacity
- ELDON JAMES CFX170-4X-50 Tubing, Polyethylene, Black, 1/4 Inch Outside Dia
- OSG 215-0512 Screw Machine Drill Bit, 1.30 mm Size, 38 mm Overall Length
- TB WOODS 48L050 Timing Belt Sprocket, Cast Iron, 0.5 inch Belt Width, 5.73 inch Pitch Dia.
- KELCH 311.0003.323 Shrink Fit Tool Holder, Hole Diameter 10 mm, Taper Size HSK80
- ARCH CUTTING TOOLS SH16 SDNCR2 Boring Bar
- VOLKEL 44451 Wire Thread Insert, Stainless Steel, BSW 3/4 x 10 - 2D Size
- JACKSON SAFETY V1023550U-2XL
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-641
Explore More
- KEYSHAFT
- Colanders and Strainers
- Welding Gun Adapters
- Grooved Pins
- Turnout Gear Storage Rack Accessories
- CONDOR Premium Drivers Gloves, Thinsulate
- IRONCLAD Cold Condition Work Gloves
- ANVIL 2175 Series Socket Weld Half Couplings, Forged Steel
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, Electro Galvanized
- ANVIL AS633 Series Open Angle Connectors, 2-Hole
- APPROVED VENDOR Stoppers
- GRAINGER Nuts
- VESTIL HDC-450 Series Hydraulic Drum Stackers
- APC BY SCHNEIDER ELECTRIC Voice and Data Communication Cabinets
- KLINGER PISTON VALVES Sheet and Ring Gaskets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 61R2-12 Rod Aluminium 6061 2 Inch Diameter x 1 Feet Length
€60.22 /unit
