APPROVED VENDOR 60SP112N014 Hex Socket Plug Size 1/4 Inch Length 7/16 In
Item: AE2DQAModel: 60SP112N014Cross Ref: 4WPL3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Socket Plug
Basic Fitting Shape Plug
Body Material Stainless Steel
Class Class 150
Connection Type MNPT
Fitting Connection Type MNPT
Fitting Side A Pipe Threading 18
For Pipe Schedule 40
Grade Grade 316
Hex Size 1/4"
Includes Pre-applied Thread Sealant No
Includes Seal No
Magnetic No
Material Grade 316L
Max. Pressure 150 psi
Max. Steam Pressure 150 psi
Maximum Operating Pressure 300 psi
Nominal Pipe Size 1/4"
Outside Dia. 1/4"
Overall Length 11.2 mm
Pipe Fitting Material Stainless Steel
Pipe Size 1/4"
Plug Drive Style 3" Hex