FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shoulder Screw |
| Display Qty | 1 |
| Drive Size | T20 |
| Drive Type | Tamper Resistant Torx |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade 18-8 |
| Hardness | Rockwell B85 |
| Head Dia. | 7/16" |
| Head Height | 1/8" |
| Head Type | Truss |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Min. Tensile Strength | 80000 psi |
| Precision Screw | No |
| Rockwell Hardness | B85 to B95 |
| Shoulder Dia. | 1/4" |
| Shoulder Diameter Tolerance | 0.004" to 0" |
| Shoulder Length | 1/8" |
| Shoulder Length Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 80000 psi |
| Thread Length | 1/4" |
| Thread Size | #10-24 |
| Type | Tamper-Resistant Shoulder Screw |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 1.27 |
| HS code | 7318156070 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Shoulder Length | Shoulder Dia. | Head Dia. | Head Height | Drive Size | Finish | Head Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
5MA45 | #10-24 | 1/4" | 1/4" | 7/16" | 1/4" | T20 | Plain | Truss | €4.33 | |
![]() |
5MA46 | #10-24 | 1/4" | 1/4" | 7/16" | 1/4" | T20 | Plain | Truss | €3.79 | |
![]() |
5MA47 | #10-24 | 1/4" | 1/4" | 7/16" | 1/4" | T20 | Plain | Truss | €4.68 | |
![]() |
5MA48 | #10-24 | 1/4" | 1/4" | 7/16" | 1/4" | T20 | Plain | Truss | €5.15 | |
![]() |
5MA49 | 1/4"-20 | 1/4" | 5/16" | 9/16" | 1/4" | T27 | Plain | Truss | €6.28 | |
![]() |
5MA50 | 1/4"-20 | 1/4" | 5/16" | 9/16" | 1/4" | T27 | Plain | Truss | €7.06 | |
![]() |
5MA51 | 1/4"-20 | 1/4" | 5/16" | 9/16" | 1/4" | T27 | Plain | Truss | €7.53 |
Explore Products
- PEER CHAIN 102 Roller Chain, 35 Pitch, 10 Feet Length
- WALTER TOOLS CNMG120412-NR4 WAM30 Diamond Turning Insert, Neutral, 3/16 Inch Thick, 3/64 Inch Corner Radius
- VERMONT GAGE 912201360 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 1.36 mm Size
- OSG 462-5001 Square End Mill, Center Cutting, 2 Flutes, 1/2 Inch Milling Dia., 4 Inch Overall Length
- BUSSMANN FL11T80 Cutout Link, 80 Amp, 27,000 VAC, 23 Inch Lg, Nonremovable
- MICRO 100 QRR-039-20X Grooving Tool, 0.039 Inch Tooth Width, 0.1825 Inch Centerline Offset
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS P15ML8F8MC10 Receptacle, 15 A, 125 V
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Miter Saws
- Black Pipe Fittings
- Electric Ceiling Heater Accessories
- Conduit Reducing Bushings and Washers
- Straight Flute Drill Bits
- CONDOR PU Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A5
- RINGERS GLOVES Thermal Insulated Impact Gloves
- DESTACO 323-M Series Pull Action Latch Clamps
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Acetal Gray
- APPROVED VENDOR Non-OEM Single Lever Handle
- WARING COMMERCIAL CB15 Series Container
- PALMGREN Powergrind VS Series, Heavy Duty Variable Speed Bench Grinders
- VESTIL TM Series Tilt Masters
- GRAINGER Titanium Sheets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 5MA44 Shoulder Screw, 10-24 Thread Size, 1/8 In Shoulder Lg., 1/8 In Head Ht., Tamperproof
€4.71 /unit







