FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Actual Dia. Range | 6.4 mm to 6.7 mm |
| Chamfer Length Reference | 1.2 mm |
| Double Shear Strength | 5854 lbs. |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Fits Hole Dia. | 6 mm to 6.25 mm |
| Fits Maximum Hole Diameter | 6.12 mm |
| Fits Minimum Hole Diameter | 6 mm |
| Grade | Grade 1070/1080 |
| Hardness | Rockwell C43-C52 |
| Length | 60 mm |
| Length Tolerance | -0.75 mm to +0.75 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 1070, Grade 1080 |
| Maximum Chamfer Length | 1.2 mm |
| Min. Chamfer Length | 1.2 mm |
| Nominal Dia. | 6 mm |
| Pin Diameter | 6 mm |
| Pin Length Tolerance | -0.75 mm to +0.75 mm |
| Pin Type | Slotted |
| Rockwell Hardness | Hv 420-520 |
| Shank Length | 60 mm |
| Standards | Aisi 1070 - 1080 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 60 mm |
| Wall Thickness | 1.2 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| HS code | 7318290000 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- OSG 31501208 Screw Thread Insert STI Tap, 3/8 Inch - 16 Thread Size, 5/8 Inch Thread Lg, TiCN
- WATTS 8.75 0061982 Hose Connection Vacuum Breaker, 3/4 Inch Size, Brass
- ALLEGRO SAFETY 9530-03RP Ring, 26 Inch Blower, Plastic
- OSG 1430801 Spiral Flute Tap, 3/8-16 Thread Size, 3/4 Inch Thread Lg, Black Oxide, H3, Plug
- SHEPHERD CASTER PRE50273ZN-3RB NSF-Listed Sanitary Friction-Ring Stem Caster, 5 Inch Wheel Dia, 130 lbs, Rubber, Std
- STEARNS BRAKES 108708600
- CASH VALVE FR-ZDCSCZZZS04-E4 Cryogenic Valve, 3/4 Inch Size, 50-175 PSI, Stainless Steel
- VESTIL LO-J-100 Steel Trailer Stabilizing Ratchet Jack 27-1/4 x 17-5/8 x 39 Inch 50000 lb Capacity, Yellow
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Ice Bins
- Vertical Handle Toggle Clamps
- Replacement Conveyor Belts
- LED Can Light Retrofit Kits
- Safety Storage Buildings
- KRYTOX FPG 028 Series Type IV Aerospace Grease
- RUD CHAIN VRBS Weld On Blocks
- KEO Combined Drills And Countersinks, Single-End Bell-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- KEO Long Series Metric Combined Drills And Countersinks, 60 Degrees Countersink Angle, Cobalt
- EKLIND Ball End Hex Key Sets
- SPEEDAIRE Flow Controls
- MILLER ELECTRIC Lens Cover
- MARTIN SPROCKET A-B Combination MST Bushed 3 Groove Conventional Stock Sheaves
- REGAL Performance Taper Pipe Taps, NPT, Steam Oxide
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 5DV42 Spring Pin, 6 mm Nominal Dia., Steel, 6.4 mm To 6.7 mm Actual Dia. Rng, 60 mm Lg.
€8.29 /pack
