FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Combined Material & Grade | Grade Alloy Steel |
| Dimensional Standards | ASME B18.3 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 3/16" |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Hardness | Rockwell C38-C43 |
| Head Dia. | 3/8" |
| Head Diameter | 0.375" |
| Head Height | 1/4" |
| Head Type | Standard |
| Length | 1/4" |
| Material | Alloy Steel |
| Material Quality Standards | Astm A574 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 300°F |
| Min. Tensile Strength | 180000 psi |
| Minimum Temperature | -65°F |
| Minimum Thread Length | 1/4" |
| Screw Length | 1/4" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temp. Range | -65°F to +300°F |
| Tensile Strength | 180000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 3A |
| Thread Length | 1/4" |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.37 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 9.4 |
| Ship width (cm) | 7.11 |
| HS code | 7318158045 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Thread Style | Drive Size | Head Dia. | Head Height | Min. Tensile Strength | Hardness | Temp. Range | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
43F100KCS | 7/16"-20 | Fully Threaded | 3/8" | 0.656" | 0.437" | 180000 psi | Rockwell 39-45 | 0°F to +250°F | 100 | €148.41 | |
![]() |
M07000.060.0008 | M6 x 1 | Fully Threaded | 5 mm | 10 mm | 6 mm | 176000 psi | Rockwell C39-C44 | - | 100 | €32.15 | |
![]() |
M07000.060.0014 | M6 x 1 | Fully Threaded | 5 mm | 10 mm | 6 mm | 176000 psi | Rockwell C39-C44 | - | 100 | €22.12 | |
![]() |
U07000.007.0018 | #1-64 | Fully Threaded | 1/16" | 1/8" | 0.073" | 170000 psi | Rockwell C37-C45 | -58°F to +302°F | 1 | €44.54 | |
![]() |
U07000.007.0025 | #1-64 | Fully Threaded | 1/16" | 1/8" | 0.073" | 170000 psi | Rockwell C37-C45 | -58°F to +302°F | 100 | €45.50 | |
![]() |
U07000.007.0031 | #1-64 | Fully Threaded | 1/16" | 1/8" | 0.073" | 170000 psi | Rockwell C37-C45 | -58°F to +302°F | 100 | €43.83 | |
![]() |
U07000.007.0037 | #1-64 | Fully Threaded | 1/16" | 1/8" | 0.073" | 170000 psi | Rockwell C37-C45 | -58°F to +302°F | 100 | €46.66 |
Explore Products
- GATES 28447 Straight Hose Hvac Heater Hose
- USA SEALING BULK-PT-PC-52 Tube Stock, 9700 PSI Tensile Strength
- DIXON 4324-50 Frl Wall Mounting Bracket
- EATON CH290 Thermal Magnetic Circuit Breaker, Type Ch, 90 A, 10 Kaic, 2-Pole, 120/240V
- LABELMASTER WACCA8 California Waste Label, PVCF
- PARKER 302-8-BX Hydraulic Hose 1/2 Inch 50 Feet
- HOFFMAN P2G3RT4 36168 Grid Strap, 3 Row, Tab Mounted, Fits 400mm Frame Depth, Steel
- MAIN FILTER INC. MF0504276 02059996 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Viton Seal, 6.71 Inch Height
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- Channel Strip Fluorescent Fixtures
- Structural Bolts
- Wire Shelf Posts
- Belt Drive Double Inlet Forward Curve Blowers
- Hydraulic Valve Manifolds
- ANSELL 08-352 Alphatec Neoprene Chemical Resistant Gloves
- CONDOR Leather Work Gloves, Cowhide, Standard, Palm Coverage
- JOHN GUEST Stem Reducers, Acetal Gray
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X4200 Gas Springs
- DAYTON Yoke Mount Fan Motor
- DAYTON Louver Wall Opening
- 3M Combination Cartridge/Filter
- MARTIN SPROCKET A-B Combination Taper Bushed 8 Groove Conventional Stock Sheaves
- FATH INC Wires
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 581363-PG Socket Head Cap Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, Cylindrical, 1/4 In Lg.
€62.36 /pack






