FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Compatible No. Of Teeth | 56 |
| Compatible Pitch | 8 mm |
| Inside Dia. | 5.103" |
| Outside Dia. | 5.945" |
| Overall Flange Width | 1/8" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Syringe Filters
- Pressure Washer Accessories
- Refrigerant Scales
- Confined Space Entry Systems and Carts
- Hydronic Kickspace Heater Cabinets
- TEMPCO PCT-3000 Series Temperature Controls
- MUELLER INDUSTRIES 155M Iron Body Simplex Basket Strainers
- ANVIL AS9403 Series Hinge Connectors, 3-Hole
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Rectangular PP Bottles, Wide Mouth
- E JAMES & CO Viton Tubing 3/8 Inch
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 3/4-16 Unf
- VELVAC Air Assembly Sets
- GRAINGER Neoprene EPDM SBR Petroleum, Chemical, And Weather Resistant Foam
- QUICK CABLE Standard Cable Ties
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 568MFA Timing Pulley Bar Stock Flange, for HTD Tooth, 56 Teeth, Aluminium, 8 mm Compatible Pitch
€66.67 /unit

