FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Compatible No. Of Teeth | 48 |
| Compatible Pitch | 3/8" |
| Inside Dia. | 5.004" |
| Overall Flange Width | 0.09" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
Explore More
- KEYSHAFT
- Rotary Hammer Accessories
- Flexible Barrier System Components
- Photoelectric Sensors Accessories
- Deck Nails
- Stock Cart Shelves
- DESTACO 8000, 8200, 8400 Series pneumatic swing clamps
- CONDOR Cut-Resistant Sleeve, Kevlar, Knit Cuff, Black
- BALLYMORE Unassembled Steel Rolling Ladders Without Handrails
- KUSHLAN PRODUCTS Pedestal Cement Mixer
- MUELLER INDUSTRIES 722 Ductile Iron Triple Duty Control Check Valves
- TENSABARRIER Classic Barrier Ropes
- VESTIL SU Series Truck Actuated Dock Levelers
- ANVIL 260SSG Series Stainless Steel Adjustable Clevis Hangers
- STARRETT 92516 Series Advanz Carbide Tipped Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 48LFS Timing Pulley Bar Stock Flange, for L Tooth, 48 Teeth, Steel, 0.375 Inch Compatible Pitch
€20.20 /unit


