FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Compatible No. Of Teeth | 48 |
| Compatible Pitch | 1/2" |
| Inside Dia. | 6.879" |
| Outside Dia. | 7.867" |
| Overall Flange Width | 1/8" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.13 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- Fast Acting Midget Fuses
- Shackles And Accessories
- Boom Sprayer Mounts and Brackets
- Coil Hooks
- Fume Hood Filters
- DESTACO 301, 311 Series Pull Action Latch Clamps
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EPS2 24 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 792M Duplex Basket Strainers
- AME INTERNATIONAL Mount/Demount Duckhead Kits
- REGAL Triple Crown Series Carbide End Mills, 8 Flutes, CC, AlTiN
- PEABODY ENGINEERING Liquid Storage Tanks
- DEHN PHE Voltage Detectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 48HFS Timing Pulley Bar Stock Flange, for H Tooth, 48 Teeth, Steel, 0.5 Inch Compatible Pitch
€48.51 /unit

