APPROVED VENDOR 4814P553020 Timing Belt Pulley, 55 mm Belt Width, 48 Teeth
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€561.43 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Timing Belt |
| Face Width | 2 3/4" |
| For Belt Width | 55 mm |
| Outside Dia. | 8.941" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.62 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
338P121210 | 338P121210 | €149.13 | |
![]() |
338P201210 | 338P201210 | €232.82 | |
![]() |
338P301210 | 338P301210 | €243.27 | |
![]() |
3414P402012 | 3414P402012 | €391.11 | |
![]() |
3414P552517 | 3414P552517 | €417.24 | |
![]() |
3414P852517 | 3414P852517 | €476.03 | |
![]() |
348P121210 | 348P121210 | €154.65 |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Manhole Cover Lifters
- Mounting Base
- PTFE Hose Assemblies
- MIG Welding Wire
- Pushbutton Enclosures
- LOC-LINE Female Npt Valve
- DICKSON 3 Inch Chart Recorders
- CONDOR Thecla Anti-Scratch Safety Glasses
- HARVEL CLEAR PVC Elbows, 90 Degrees
- ANVIL AS400BTB Series Welded Channels
- MILLER - WELDCRAFT Collet Body Copper
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Modular Tray Carts
- LINN GEAR Extended Pitch Type B Large Roll Sprockets, 2102 Chain
- WEG Electric Motors, 125Hp
- 3M Scotchlok Non-Insulated Seamless Butt Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 4814P553020 Timing Belt Pulley, 55 mm Belt Width, 48 Teeth
€590.98 /unit





