FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Disc Spring |
| Calculated Load @ Flat | 1319 lbf. |
| Calculated Load @ Flat (lbs.) | 1319 |
| Compatible Hole Diameter | 1 7/8" |
| Compatible Rod Size | 5/8" |
| Deflection @ Load | 0.022" |
| Disc Type | Belleville Spring |
| For Hole Size | 1 7/8" |
| For Rod Size | 0.625" |
| Inside Diameter | 0.63" |
| Load @ Deflection | 620 lbs. to 840 lbs. |
| Material | Carbon Steel |
| Max. Outside Dia. | 1 7/8" |
| Outside Diameter | 1.88" |
| Overall Height | 0.13" |
| Standards | Astm A684 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thickness | 0.086" |
| Type | Belleville |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.31 |
| Ship height (cm) | 3.05 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| HS code | 7320905060 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Calculated Load @ Flat | Overall Height | Thickness | Material | Load @ Deflection | For Hole Size | Grade | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1NCT6 | 9.9 lbf. | 0.01" | 0.007" | Carbon Steel | 5.7 lbs. to 7.8 lbs. | 0.188" | - | 12 | €20.93 | |
| 1NCT7 | 27.8 lbf. | 0.02" | 0.01" | Carbon Steel | 13 lbs. to 17.6 lbs. | 0.188" | - | 12 | €15.53 | |
| 1NCT8 | 16.9 lbf. | 0.02" | 0.009" | Carbon Steel | 9.9 lbs. to 13.5 lbs. | 1/4" | - | 12 | €15.51 | |
| 1NCT9 | 48 lbf. | 0.02" | 0.013" | Carbon Steel | - | 1/4" | - | 12 | €17.30 | |
| 1NCU1 | 73 lbf. | 0.03" | 0.019" | Carbon Steel | 35.3 lbs. to 47.7 lbs. | 3/8" | - | 12 | €31.82 | |
| 1NCU2 | 23 lbf. | 0.02" | 0.01" | Carbon Steel | 12.8 lbs. to 17.3 lbs. | 0.281" | - | 12 | €18.11 | |
| 1NCU3 | 43 lbf. | 0.02" | 0.013" | Carbon Steel | 21 lbs. to 28 lbs. | 0.281" | - | 12 | €16.64 |
Explore Products
- KETT TOOLS 127-8 Retaining Screw
- LIFT-ALL EN30X13 Roundsling Endless 13 Feet Length 2600 Lb Capacity
- GRAINGER BULK-PS-PCC-9 Plastic Sheet, 0.25 Inch Plastic Thick, 6 Inch Width x 6 Inch Length, Black
- HOFFMAN HDP5USBUSBCC 16187 Intersafe Data Interface For Usb, 10 Feet Cable, Duplex, Polycarbonate
- VERMONT GAGE 162304310 Reversible Gage, Class Y, Master, Chrome
- RUBBERMAID FG6180L9BLA Storage B Inch Size
- SLOAN 3365450
- EATON C25DNJ350DH-GL Definite Purpose Contactor, 15-50A, 2 And 3-Pole, 110-120 Vac, 1Nc Pressure Plate
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Mop Wringers
- Receptacle and Switch Wiring Modules
- Compartmented Drawers
- Trailers
- Rivet Nuts
- VIEGA PROPRESS 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, Press x Press
- DESTACO 630 Series Straight Line Action Clamps
- TEMPCO SMPR Series Reflectors
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Wide Mouth, LDPE
- HOFFMAN Spectra Cool S06 Series Slim Fit Enclosure Air Conditioners
- EATON Industrial Duty Solenoids
- DAYTON Housing Assemblies
- HUMBOLDT Triaxial Cells
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1NDP9 Disc Spring Belleville Steel 0.630
€47.71 /pack
