FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Disc Spring |
| Calculated Load @ Flat | 431 lbf. |
| Calculated Load @ Flat (lbs.) | 431 |
| Compatible Hole Diameter | 1" |
| Compatible Rod Size | 1/2" |
| Deflection @ Load | 0.014" |
| Disc Type | Belleville Spring |
| For Rod Size | 0.5" |
| Inside Diameter | 0.51" |
| Load @ Deflection | 212 lbs. to 288 lbs. |
| Material | Carbon Steel |
| Min. Inside Dia. | 0.505" |
| Outside Diameter | 1" |
| Overall Height | 0.07" |
| Standards | Astm A684 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thickness | 0.043" |
| Type | Belleville |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 0.76 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 7320905060 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Calculated Load @ Flat | Overall Height | Thickness | Material | Load @ Deflection | For Hole Size | Grade | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1NCT6 | 9.9 lbf. | 0.01" | 0.007" | Carbon Steel | 5.7 lbs. to 7.8 lbs. | 0.188" | - | 12 | €20.93 | |
| 1NCT7 | 27.8 lbf. | 0.02" | 0.01" | Carbon Steel | 13 lbs. to 17.6 lbs. | 0.188" | - | 12 | €15.53 | |
| 1NCT8 | 16.9 lbf. | 0.02" | 0.009" | Carbon Steel | 9.9 lbs. to 13.5 lbs. | 1/4" | - | 12 | €15.51 | |
| 1NCT9 | 48 lbf. | 0.02" | 0.013" | Carbon Steel | - | 1/4" | - | 12 | €17.30 | |
| 1NCU1 | 73 lbf. | 0.03" | 0.019" | Carbon Steel | 35.3 lbs. to 47.7 lbs. | 3/8" | - | 12 | €31.82 | |
| 1NCU2 | 23 lbf. | 0.02" | 0.01" | Carbon Steel | 12.8 lbs. to 17.3 lbs. | 0.281" | - | 12 | €18.11 | |
| 1NCU3 | 43 lbf. | 0.02" | 0.013" | Carbon Steel | 21 lbs. to 28 lbs. | 0.281" | - | 12 | €16.64 |
Explore Products
- DIXON BV3BVTR-3001BBC
- REGAL 050251AM25 End Mill With Tin Coated, Single End, 7/8 Inch Dia., 4 Inch Length, 6 Flutes
- PROTO J555027-12BL Blue Top Chest, 27 Inch H x 50 Inch W x 25-1/4 Inch D, Number of Drawers 12
- JUSTRITE 891520 JCB8915201 / 8915201 Compact Safety Cabinet, 1 Door, Self Close, 15 Gallon, 1118 x 591 x 457mm Size, Yellow
- HOFFMAN ABRKT10 71320 Fan Bracket, 10 Inch Compact Axial Fan, Aluminium
- INGERSOLL-RAND 90027 Locking Nut
- BRADY 4013-G 115824 Pipe Marker, Blue, Fits 8 to 9 7/8 Inch Pipe OD, 1 Pipe Marker, With Arrow
- EATON XTCEC032C10U Iec Contactor, Non-Reversing, Full Voltage, 24 VAC V Coil, 3P
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
Explore More
- KEYSHAFT
- Lighting Photocontrol Accessories
- Circular Chart Recorders
- Water Purification System Consummables
- Hydraulic Crane Jacks
- Stepper Motors
- AKRO-MILS 30210 Akrobins Plastic Storage Bins
- DWYER INSTRUMENTS 651 Series Temperature Transmitters
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Premium Palm Work Gloves
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, White
- VESTIL LAD Series Rolling Warehouse Ladders, 6-11 Step, Perforated
- SPEEDAIRE Cylinder Position Sensors
- WILKERSON L28 EconOmist Lubricators
- SLOAN Regal Concealed Manual Specialty Water Closet Hydraulic Flushometers
- LEVITON Hospital Grade Extra Heavy-Duty Duplex Receptacles, Tamper-Resistant, Back and Side Wire, 20 Amps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1NDH5 Disc Spring Belleville Steel 0.505
€17.76 /pack
