FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Disc Spring |
| Calculated Load @ Flat | 415 lbf. |
| Calculated Load @ Flat (lbs.) | 415 |
| Compatible Hole Diameter | 3/4" |
| Compatible Rod Size | 3/8" |
| Deflection @ Load | 0.01" |
| Disc Type | Belleville Spring |
| For Hole Size | 3/4" |
| For Rod Size | 0.375" |
| Inside Diameter | 0.38" |
| Load @ Deflection | 199 lbs. to 271 lbs. |
| Material | Carbon Steel |
| Max. Outside Dia. | 3/4" |
| Min. Inside Dia. | 0.38" |
| Overall Height | 0.06" |
| Standards | Astm A684 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thickness | 1/25" |
| Type | Belleville |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 0.51 |
| Ship length (cm) | 8.38 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 7320905060 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Calculated Load @ Flat | Overall Height | Thickness | Material | Load @ Deflection | For Hole Size | Grade | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1NCT6 | 9.9 lbf. | 0.01" | 0.007" | Carbon Steel | 5.7 lbs. to 7.8 lbs. | 0.188" | - | 12 | €20.93 | |
| 1NCT7 | 27.8 lbf. | 0.02" | 0.01" | Carbon Steel | 13 lbs. to 17.6 lbs. | 0.188" | - | 12 | €15.53 | |
| 1NCT8 | 16.9 lbf. | 0.02" | 0.009" | Carbon Steel | 9.9 lbs. to 13.5 lbs. | 1/4" | - | 12 | €15.51 | |
| 1NCT9 | 48 lbf. | 0.02" | 0.013" | Carbon Steel | - | 1/4" | - | 12 | €17.30 | |
| 1NCU1 | 73 lbf. | 0.03" | 0.019" | Carbon Steel | 35.3 lbs. to 47.7 lbs. | 3/8" | - | 12 | €31.82 | |
| 1NCU2 | 23 lbf. | 0.02" | 0.01" | Carbon Steel | 12.8 lbs. to 17.3 lbs. | 0.281" | - | 12 | €18.11 | |
| 1NCU3 | 43 lbf. | 0.02" | 0.013" | Carbon Steel | 21 lbs. to 28 lbs. | 0.281" | - | 12 | €16.64 |
Explore Products
- PIP 385-FRPH-OR/3X Electrical Safety AR/FR Shirt, 3XL, Each
- PROCON 102A050F12BC Rotary Vane Pump, Brass, 50 GPH, EPDM/Nitrile, Standard-Non External Adjust
- MAIN FILTER INC. MF0582881 168900UH6XLS000V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 16.88 Inch Height
- BROWNING 1054543 17LF050X3/4 Gearbelt Pulley, Finish Bore, Steel, 1.999 in OD, 3/4 in Bore Dia, 2.029 in Pitch Dia, 17 Grooves, 3/4 in Face Width
- EATON E50KL226 Rod Lever Actuator, Rod, Adj, 12 Inch Arm/Operator Lg Max
- REGAL 010100AW Taper Shank Drill Bit, 1-9/16 Dia., #5 Taper Shank, HSS, Treated, Steam Oxide
- COOPER B-LINE 8812-3RAHS NK Wireway, 12 x 8 x 8 Inch Size, Hinged Covered, Aluminium, Gray
- FABORY U51580.075.0400 Dowel Pin, General, 4 In Lg., 3/4 In Pin Dia., Gr. 18-8, SS, Unhardened GRnd, Plain
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic Crimping Tool System
- Reagents and Refills
- Water Purification Systems
- Level Gages
- Pond Aeration Tubing
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS Arch Punches
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Cut Level A3, Palm Dipped, Polyurethane, Gray
- HARVEL CLEAR PVC Female Adapters
- KEO Zero Flute Countersinks And Deburring Tools, Cobalt
- ABILITY ONE Sponges
- CHECKERS Easy Rider, Parking Stops
- WEG Electric Motors, 60Hp
- AMERICAN LOCK Keyed Alike Standard Shackle Padlocks
- WERMA EvoSIGNAL Midi TwinLIGHT Series LED Industrial Signal Beacons
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1NDB5 Disc Spring Belleville Steel 0.380
€11.19 /pack
