FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Extension Spring |
| Color | Gray |
| Elastic Limit | 1.93" |
| End Type | Crossover Center Loops |
| Extended Length | 4 21/32" |
| Finish | Zinc Plated |
| Free Length | 3" |
| Hook Length | 19/64" |
| Load | 9.53 lbs. |
| Material | HDMB |
| Outside Dia. | 3/8" |
| Outside Diameter | 0.375" |
| Overall Length | 3" |
| Product Type | Extension Spring |
| Spring Rate | 4.34 lbs.-in. |
| Standards | ASTM A227 |
| System Of Measurement | Imperial/Metric |
| Total Active Coils | 48 |
| Type | Utility |
| Wire Dia. | 0.048" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 8.89 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 7320205020 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Finish | Material | Spring Rate | Load | Wire Dia. | Outside Dia. | Deflection @ Load | End Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1MZX5 | Zinc Plated | HDMB | 3.22 lbs.-in. | 2.3 lbs. | 0.023" | 0.188" | 0.55" | Crossover Center Loops | 12 | €14.13 | |
| 1MZX6 | Zinc Plated | HDMB | 5.21 lbs.-in. | 3.28 lbs. | 0.029" | 1/4" | 1/2" | Crossover Center Loops | 12 | €19.31 | |
| 1MZX7 | Zinc Plated | HDMB | 3 lbs.-in. | 2.62 lbs. | 0.029" | - | 0.73" | Crossover Center Loops | 12 | €19.18 | |
| 1MZX8 | Zinc Plated | HDMB | 8.56 lbs.-in. | 4.65 lbs. | 0.035" | - | 0.43" | Crossover Center Loops | 12 | €19.17 | |
| 1MZX9 | Zinc Plated | HDMB | 2.44 lbs.-in. | 2.33 lbs. | 0.023" | 0.188" | 0.74" | Crossover Center Loops | 12 | €22.97 | |
| 1MZY1 | Zinc Plated | HDMB | 3.28 lbs.-in. | 3.31 lbs. | 0.029" | 1/4" | 0.81" | Crossover Center Loops | 12 | €19.31 | |
| 1MZY2 | Zinc Plated | HDMB | 1.91 lbs.-in. | 2.62 lbs. | 0.029" | 0.312" | 1.15" | Crossover Center Loops | 12 | €20.00 |
Explore Products
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- Manhole Cover Lifters
- Trash and Recycling Container Accessories
- Reciprocating Saw Accessories
- Membrane Air Dryers
- Motorised Dampers
- AKRO-MILS 30270 Akrobins Plastic Storage Bins
- ANSELL 11-100 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- ML KISHIGO High Visibility Vests, Orange
- DESTACO 817 Series Pneumatic Toggle Clamps
- LOCOLOC Coarse Thread Stud
- NOTRAX Crossrib Sof-Tred Dry Area Mattings
- SPEARS VALVES Schedule 40 Fabricated Repair Couplings, Gasket x Gasket
- GLOBE SCIENTIFIC Wireless Tube Racks, Half Size, 16 mm, 36 place
- WATTS LF3L Series Pressure Only Relief Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1NAC4 Extension Spring Utility Steel 3 Overall Length 3/8 Outer Dia
€14.13 /pack
