FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Application | Air, Natural Gas, Non-Potable Water, Oil, Steam |
| Basic Connection Type | Threaded At Both Ends |
| Body Material | Steel |
| Finish/coating | Black |
| Fitting Compatibility | Schedule 80 |
| Length | 5 1/2" |
| Manufacture Location | Globally Sourced |
| Material | Steel |
| Max. Pressure | 300 psi @ 150°F |
| Max. Steam Pressure | 2539 psi WSP @ 650°F |
| Maximum Operating Pressure | 2000 psi @ 150°F |
| Maximum Steam Pressure | 300 psi @ 550°F |
| Metal Pipe Construction | Seamless |
| Nominal Pipe Size | 1 1/2" |
| Outside Dia. | 1.9" |
| Outside Diameter | 1 57/64" |
| Overall Length | 5 1/2" |
| Pipe Size | 1 1/2" |
| Schedule | 80 |
| Seamless/welded | Seamless |
| Side A Connection Type | Threaded |
| Side A Gender | Male |
| Side A Thread Type | NPT |
| Side B Connection Type | Threaded |
| Side B Gender | Male |
| Side B Thread Type | Npt |
| Standards | Ansi/Asme B1.20.1, Astm A106, Astm A733 |
| Thread Configuration | Threaded On Both Ends |
| Wall Thickness | 0.188" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.69 |
| Ship height (cm) | 14.22 |
| Ship length (cm) | 4.83 |
| Ship width (cm) | 4.83 |
| HS code | 7307995015 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Pipe Size | Max. Steam Pressure | Wall Thickness | Schedule | Material | Max. Pressure | Basic Connection Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1LLU5 | 0.405" | 1/8" | 6557 psi WSP @ 650°F | 0.094" | 80 | Steel | 300 psi @ 150°F | Threaded At Both Ends | €8.09 | |
| 1LLU6 | - | 1/8" | 6557 psi WSP @ 650°F | 0.094" | 80 | Steel | 300 psi @ 150°F | Threaded At Both Ends | €8.42 | |
| 1LLU7 | 0.405" | 1/8" | 6557 psi WSP @ 650°F | 0.094" | 80 | Steel | 300 psi @ 150°F | Threaded At Both Ends | €9.34 | |
| 1LLU8 | 0.405" | 1/8" | 6557 psi WSP @ 650°F | 0.094" | 80 | Steel | 300 psi @ 150°F | Threaded At Both Ends | €9.79 | |
| 1LLU9 | 0.405" | 1/8" | 6557 psi WSP @ 650°F | 0.094" | 80 | Steel | 300 psi @ 150°F | Threaded At Both Ends | €7.20 | |
| 1LLV1 | 0.405" | 1/8" | 6557 psi WSP @ 650°F | 0.094" | 80 | Steel | 300 psi @ 150°F | Threaded At Both Ends | €7.76 | |
| 1LLV2 | 0.405" | 1/8" | 6557 psi WSP @ 650°F | 0.094" | 80 | Steel | 300 psi @ 150°F | Threaded At Both Ends | €19.14 |
Explore Products
- TB WOODS SF55MM QD Bushing, Cast Iron, SF Size, 55 inch Bore Dia., Standard Keyway
- REGAL 050516AM94 End Mill With Alcrona Coated, Single End, 15/32 Inch Dia., 2-11/16 Inch Length, 2 Flutes
- WINSMITH E24CDSDK2230N4 Worm Gear Reducer, 140TC Input Flange, 3-Piece Coupled
- HOYT K673 Replacement Contact Kit 600vac 3p
- RULAND MANUFACTURING LVO-MSP-19-F Quick Clamping Shaft Collar, 19 mm Bore Dia, Round, Carbon Steel, Orange
- LINEMASTER 522-B14 Guard, Single, Heavy Gage Rolled Steel, Orange
- SPEC C14601124000S Compression Spring, 11.6 lbs/In Stiffness Rate, 21.8 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- APPLETON ELECTRIC KPSP17125GMTL Light Fixture, 175W
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Grinder Pumps
- Circuit Tracers
- Drain Cleaning Accessories
- Gas Detector Interface Hardware
- Breathers and Vents
- EMBRACO Refrigeration Compressors
- DESTACO 301, 311 Series Pull Action Latch Clamps
- PS DOORS Pallet Rack Safety Gates
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Watch Your Hands Logo
- MECHANIX TAA M-Pact Covert Tactical Impact Resistant Gloves
- SCOTSMAN Fan Blades
- BROWNING Steel Single Sprockets With Split Taper Bushings For No. 140 Chain
- SUNDSTROM SAFETY Correction Lenses
- MIGHTY LINE Warning Forklift Traffic Floor Signs
- BALDWIN ESTATE R016 Roses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1LMR9 Nipple Steel 300 Psi 1 1/2 x 5 1/2 In
€31.54 /unit
