FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | O-Ring |
| Actual Inside Dia. | 10 mm |
| Actual Width | 2.5 mm |
| Color | Black |
| Cross Section | 2.5 mm |
| Cross Section Shape | Round |
| Durometer | 90 Shore A |
| Durometer Rating | Hard |
| Inside Diameter - Nominal | 10 mm |
| Material | Buna N |
| Metal Detectable | Not Metal Detectable |
| O-ring Material Compatibility | Anhydrous Ammonia, Animal Fats, Carbon Dioxide, Detergents, Diesel Oil, Fatty Acids, Gasoline, Hydraulic Oils (Petroleum), Kerosene, Liquid Propane Gas, Lubricating Oils (Petroleum), Mineral Oil, Natural Gas, Nitrogen, Silicone Grease, Sulfuric Acid (Dilute), Vegetable Oils, Water |
| Operating Temperature - Maximum | 250°F |
| Operating Temperature - Minimum | -40°F |
| Outside Dia. | 15 mm |
| Outside Diameter - Actual | 15 mm |
| Outside Diameter - Nominal | 15 mm |
| Product Type | O-Ring |
| Sae Or Metric | Metric |
| Standards | ASTM D2000, SAE J200 |
| Temp. Range | -40°F to +250°F |
| X-ray Detectable | Not X Ray Detectable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| HS code | 4016935010 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Material | Temp. Range | Durometer | Color | Cross Section Shape | Outside Dia. | Dash Number | Sae Or Metric | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1BUK8 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.21" | 004 | SAE | 100 | €4.00 | |
| 1BUK9 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.241" | 005 | SAE | 100 | €5.81 | |
| 1BUL1 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.254" | 006 | SAE | 100 | €4.27 | |
| 1BUL2 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.285" | - | SAE | 100 | €4.29 | |
| 1BUL3 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.316" | 008 | SAE | 100 | €4.43 | |
| 1BUL4 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.348" | 009 | SAE | 100 | €3.93 | |
| 1BUL5 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.379" | 010 | SAE | 100 | €4.02 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 4732L1-010 Industrial Vertical 3 Way Ball Valve, Socket, L Port, FKM, 1 Size, PVC
- REELCRAFT S211-331 O Ring
- SPEARS VALVES P706X-080BC Drain Waste Vent Solid P-Trap, Hub x Hub, 8 Size, PVC
- SMC VALVES KQ2Y04-M3G Branch Tee, 4 mm Size
- OSBORN 5211037123
- APOLLO VALVES 78151801 Mounting Kit A032TO 1/4 Inch Size, -1/2 Inch Size, AR
- VIKAN 29834 European Thread Handle 39-1/2 Inch Stainless Steel Red
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Decorative Lighting
- Spray Gun Cups
- Roof Ventilator Accessories
- Confined Space Tripods
- Water Quality Testing Kits
- CONDOR Pigskin Leather Standard General Purpose Gloves
- DESTACO 2002 Series Vertical Hold Down Clamps, U-Bar
- KEO Metric NC Spotting Drills, Long
- HAWS Portable Eyewashes, Plastic
- OSG High Speed Steel-E Tap, Bright Finish
- WALTER TOOLS F4080 Octagonal Face Milling Cutter
- BATTERY DOCTOR Fuse Blocks
- SPEARS VALVES PVC MDW Drain Wste And Vent Pipe P812 Closet Flanges With Adjustable Metal Ring
- BALDOR MOTOR Severe Duty Motors, Three Phase, Foot Mounted
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1CUX8 O-ring Buna N 15mm Outer Diameter
€2.68 /pack
