FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | O-Ring |
| Actual Inside Dia. | 0.755" |
| Actual Width | 0.097" |
| As568 Dash Number | 910 |
| Color | Black |
| Cross Section | 3/32" |
| Cross Section Shape | Round |
| Dash No. | 910 |
| Durometer | 70 Shore A |
| Durometer Rating | Medium Hard |
| Inside Diameter - Nominal | 5/8" |
| Material | Buna N |
| Metal Detectable | Not Metal Detectable |
| Nominal Outside Dia. | 5/8" |
| O-ring Material Compatibility | Anhydrous Ammonia, Animal Fats, Carbon Dioxide, Detergents, Diesel Oil, Fatty Acids, Gasoline, Hydraulic Oils (Petroleum), Kerosene, Liquid Propane Gas, Lubricating Oils (Petroleum), Mineral Oil, Natural Gas, Nitrogen, Silicone Grease, Sulfuric Acid (Dilute), Vegetable Oils, Water |
| Operating Temperature - Maximum | 250°F |
| Operating Temperature - Minimum | -40°F |
| Outside Dia. | 0.949" |
| Outside Diameter - Actual | 0.949" |
| Outside Diameter - Nominal | 61/64" |
| Product Type | O-Ring |
| Sae Or Metric | SAE |
| Standards | ASTM D2000, SAE J200 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temp. Range | -40°F to +250°F |
| X-ray Detectable | Not X Ray Detectable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| HS code | 4016935010 |
| Country of Origin | VN |
Product Variants
| Model | Material | Temp. Range | Durometer | Color | Cross Section Shape | Outside Dia. | Dash Number | Sae Or Metric | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1BUK8 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.21" | 004 | SAE | 100 | €4.00 | |
| 1BUK9 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.241" | 005 | SAE | 100 | €5.81 | |
| 1BUL1 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.254" | 006 | SAE | 100 | €4.27 | |
| 1BUL2 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.285" | - | SAE | 100 | €4.29 | |
| 1BUL3 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.316" | 008 | SAE | 100 | €4.43 | |
| 1BUL4 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.348" | 009 | SAE | 100 | €3.93 | |
| 1BUL5 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.379" | 010 | SAE | 100 | €4.02 |
Explore Products
- METRO MW607 Utility Cart Chrome 38x21x38 2 Shelf
- SALSBURY INDUSTRIES 3916S-CBFU Standard Horizontal MailBox Unit, 17.5 x 72 x 19 Inch Size, Free Standing
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SNAP15USB Straight Receptacle, Two Usb Type 20 Port 3 Amp 5V, 15A 125VAC, Brown
- GRAINGER M07400.180.0080 Socket Flat Head Cap Screw, M18x2.5 Thread Size, Flat, 80 mm Lg., 8 mm Head Ht.
- SCHNEIDER ELECTRIC 9001KN203WP Legend Plate, On, Square, Plastic, White/Black, 1.7 Inch Height, 1.7 Inch Width
- REGAL 008850AS64 Nut Tap, 5/16-18 Size, H3 Limit, 4 Flutes, Nut Tap With Chrome over Nitride
- ERICKSON CVKV50BKM50475 Reducer, CV50 Face Contact for M B - KM5
- RULAND MANUFACTURING MCL-7E-F 7/16 Inch International Shaft Collar, Black Oxide Steel, One-Piece Clamp Style, 28mm OD, 11mm Wd.
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
Explore More
- KEYSHAFT
- Chemical Resistant and Disposable Coveralls
- Band Saws
- Band Clamps
- Spot Welder Accessories
- Grille and Shutter Accessories
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, UNF
- OIL SAFE Color Coded Drum Rings
- CONDOR Premium Work Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottle, Wide Mouth, PP
- LITTLE GIANT Stock Cart
- 3M Medium Grade Sanding Belt
- 3M Integrated Protective Eyewears
- WATTS 007DCDA Series Double Check Detector Assemblies
- ARO Piston Pump Kit Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1CRW3 O-ring Dash 910 Buna N 0.09 Inch
€1.12 /pack
